mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Latający samochód na drogach za 2 lata

Latający samochód na drogach za 2 lata

Na trwających właśnie targach SXSW w Teksasie, słowacka firma AeroMobil zapowiedziała wprowadzenie na rynek pierwszego latającego samochodu w ciągu 2 lat. Poznajcie AeroMobil 3.0.

Latający samochód na drogach za 2 lata
Po ponad 20 latach rozwoju projektu, Słowacy nareszcie przedstawiają finalną wersję latającego auta. A może jeżdżącego samolotu? W każdym razie AeroMobil 3.0 jest już w fazie testów drogowych od października ubiegłego roku i wszystko wskazuje na to, że niebawem będzie dostępny dla każdego, kto poza prawem jazdy posiada także licencję pilota oraz... kilkaset tysięcy dolarów.

Ale czy to wygórowana cena za niemal nieograniczone możliwości podróży? AeroMobil 3.0 zasilany jest zwykłą benzyną, więc zatankujemy go na każdej stacji paliwowej. Zasięg w przestworzach wynosi 700km, a jechać możemy przez około 875km. Maksymalna prędkość AeroMobilu w formie samochodowej wynosi ok. 160km/h, a gdy wzbijemy się w powietrze możemy przemierzać nawet 200km w ciągu godziny. Z kolei minimalna prędkość w przestworzach to 60km/h.
AeroMobil 3.0 spala średnio 15 litrów benzyny na godzinę lotu i zaledwie 8l/100km naziemnej jazdy. Zaledwie, bo nie jest małym pojazdem - ma 6 metrów długości i 2,24m szerokości. A jeśli rozłożymy skrzydła - nawet 8,32m! Na szczęście sprytny mechanizm pozwala je złożyć wzdłuż stalowo-karbonowego nadwozia tak, że nikogo nie zahaczymy nawet podczas jazdy w mieście.

Na swojej stronie internetowej AeroMobil przytacza wypowiedź Henry'ego Forda sprzed 75 lat: "Zapamiętajcie moje słowa: połączenie samolotu z samochodem nadejdzie. Możecie się śmiać, ale ono nadejdzie". Wygląda na to, że słynny amerykański przemysłowiec się nie pomylił. Co ciekawe, równocześnie z rozwojem modelu 3.0 Słowacy z AeroMobil pracują także nad jego "autonomiczną" wersją, która samodzielnie przemierzałaby zarówno drogi jak i przestworza.

Podobne wiadomości:

Volkswagen Gira - przyszłość podróży

Volkswagen Gira - przyszłość podróży

Technika 2016-11-30

Autonomiczna ciężarówka i 50 tys. puszek Budweisera

Autonomiczna ciężarówka i 50 tys. puszek...

Ciężarówki i Autobusy 2016-10-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Range Rover Velar - luksusowy brat F-Pace
Range Rover Velar - luksusowy brat F-Pace
Na stoisku Range Rovera w Genewie nie zabraknie gorącej premiery. Oto całkowicie nowy model z segmentu SUV, który wypełni lukę pomiędzy najmniejszym Evqoue, a dużym Sport.
Odgadnij model Odgadnij model