mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Leasing pojazdów ciężarowych po III kwartałach

Leasing pojazdów ciężarowych po III kwartałach

Przygotowane przez Związek Polskiego Leasingu podsumowanie wyników firm leasingowych za trzeci kwartał 2008 roku pokazuje, że EFL pozostaje liderem w zakresie leasingu samochodów ciężarowych w Polsce.

Leasing pojazdów ciężarowych po III kwartałach
Udziały firmy w tym rynku po pierwszych dziewięciu miesiącach wynoszą 10,6%. Osiąganiu dobrych wyników wyraźnie nie sprzyjają jednak trudne warunki ekonomiczne oraz spadająca opłacalność transportu. Na kryzysową sytuację na rynku samochodów ciężarowych w ostatnich miesiącach wpłynęły m.in. wysoka cena paliw, niekorzystny dla eksporterów i firm transportowych wysoki kurs euro oraz presja płacowa polskich kierowców. Nie bez znaczenia pozostało także spowolnienie gospodarki w Unii Europejskiej. Szczególnie ucierpiały na tym firmy zajmujące się transportem międzynarodowym. Spadek ich dochodów oraz ograniczenie inwestycji, w tym wstrzymanie zamówień na nowe samochody spowodowały, że wyhamował też leasing pojazdów ciężarowych.

Po doskonałych wynikach w minionym roku (dynamika 2007 do 2006 wyniosła 92,84%) segment leasingu samochodów ciężarowych kontynuował dobrą passę w pierwszym kwartale 2008. Jednak już wtedy pojawiły się pierwsze oznaki załamania - całkowita dynamika rynku samochodów ciężarowych za pierwszy kwartał 2008 r. wyniosła tylko 8,8%. Firmy transportowe podjęły pierwsze próby renegocjacji warunków długoterminowych kontraktów na frachty. Wobec spadającego wolumenu frachtów eksportowych oraz wzrostu cen frachtów importowych, dla wielu z nich była to bowiem jedyna szansa na generowanie przychodów i utrzymanie płynności finansowej.

- Z perspektywy czasu wiemy, że stosunkowo dobre wyniki firm leasingowych na początku tego roku wynikały w dużej mierze z cyklu produkcyjnego nowych samochodów ciężarowych - mówi Piotr Warmuła, odpowiedzialny w EFL za rynek leasingu samochodów ciężarowych. - Pierwszy kwartał 2008 r. był jeszcze okresem realizacji zamówień złożonych u importerów samochodów pod koniec 2007 r. Drugi kwartał to już wyraźne pogorszenie sytuacji. Natomiast dynamika tego segmentu rynku w trzecim kwartale br. w porównaniu do trzeciego kwartału 2007 to -27,1%. Cieszymy się, że w tych niesprzyjających warunkach naszej firmie wciąż udaje się uzyskiwać dobre wyniki a dzięki temu zachowywać pozycję numer 1.
Tematy w artykule: leasing ciężarowe

Podobne wiadomości:

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

IKEA testuje paliwo LNG

IKEA testuje paliwo LNG

Ciężarówki i Autobusy 2015-06-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando