mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Legalizowali "szrot"

Legalizowali "szrot"

Policjanci z poznańskiego CBŚ wraz z kolegami z komendy wojewódzkiej zatrzymali trzech mężczyzn z Gniezna podejrzanych o legalizowanie i sprzedaż samochodów sprowadzonych z Zachodu. Wycofane z eksploatacji auta trafiały do dwóch autokomisów w Polsce. Zabezpieczono 106 pojazdów o wartości przekraczającej 2 mln zł.

Legalizowali
Jak wynika z ustaleń policjantów, osoby zamieszane w ten proceder nawiązały kontakt z firmami we Włoszech i Francji zajmującymi się handlem samochodami wycofanymi z eksploatacji. Najczęściej były to auta po poważnych wypadkach drogowych i przeznaczone do kasacji. Samochody te, kupowane za niewielkie  pieniądze, trafiały do Polski jako złom lub części przeznaczone do wtórnego obrotu. W warsztatach samochodowych auta te remontowano. Zdarzało się tak, że z kilku rozbitych samochodów składano "nowy" pojazd. Po naprawieniu aut przygotowywano je do sprzdaży przygotowując komplet fałszywych dokumentów i preparując numer VIN na nadwoziu. Później auta trafiały do dwóch autokomisów w Gnieźnie.

Ze śledztwa prowadzonego przez CBŚ wynika, że zatrzymani mogli oszukać kilkaset osób z całej Polski. Ludzie kupując auta byli przekonani, że są to pełnowartościowe pojazdy. Tymczasem zgodnie z obowiązującymi przepisami, skasowane samochody nigdy nie powinny być zarejestrowane i dopuszczone do ruchu. Kluczową rolę w tym procederze mógł pełnić diagnosta, który wystawiał zaświadczenia o przeglądzie technicznym.

Zatrzymanym zarzuca się fałszowanie dokumentów, oszustwo i udział w grupie przestępczej, za co grozi im kara do 8 lat więzienia.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.