mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Legalizowali "szrot"

Legalizowali "szrot"

Policjanci z poznańskiego CBŚ wraz z kolegami z komendy wojewódzkiej zatrzymali trzech mężczyzn z Gniezna podejrzanych o legalizowanie i sprzedaż samochodów sprowadzonych z Zachodu. Wycofane z eksploatacji auta trafiały do dwóch autokomisów w Polsce. Zabezpieczono 106 pojazdów o wartości przekraczającej 2 mln zł.

Legalizowali
Jak wynika z ustaleń policjantów, osoby zamieszane w ten proceder nawiązały kontakt z firmami we Włoszech i Francji zajmującymi się handlem samochodami wycofanymi z eksploatacji. Najczęściej były to auta po poważnych wypadkach drogowych i przeznaczone do kasacji. Samochody te, kupowane za niewielkie  pieniądze, trafiały do Polski jako złom lub części przeznaczone do wtórnego obrotu. W warsztatach samochodowych auta te remontowano. Zdarzało się tak, że z kilku rozbitych samochodów składano "nowy" pojazd. Po naprawieniu aut przygotowywano je do sprzdaży przygotowując komplet fałszywych dokumentów i preparując numer VIN na nadwoziu. Później auta trafiały do dwóch autokomisów w Gnieźnie.

Ze śledztwa prowadzonego przez CBŚ wynika, że zatrzymani mogli oszukać kilkaset osób z całej Polski. Ludzie kupując auta byli przekonani, że są to pełnowartościowe pojazdy. Tymczasem zgodnie z obowiązującymi przepisami, skasowane samochody nigdy nie powinny być zarejestrowane i dopuszczone do ruchu. Kluczową rolę w tym procederze mógł pełnić diagnosta, który wystawiał zaświadczenia o przeglądzie technicznym.

Zatrzymanym zarzuca się fałszowanie dokumentów, oszustwo i udział w grupie przestępczej, za co grozi im kara do 8 lat więzienia.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando