mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Lepiej chronimy dzieci niż nas samych

Lepiej chronimy dzieci niż nas samych

Stosowanie pasów bezpieczeństwa oraz dziecięcych fotelików samochodowych, choć jest obowiązkowe, wciąż przez pewien odsetek kierowców jest bagatelizowany. Na szczęście z roku na rok grupa takich kierowców się kurczy.

Lepiej chronimy dzieci niż nas samych
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 88% dzieci przewożonych jest w Polsce w fotelikach i innych urządzeniach zabezpieczających. Nieznacznie wyższy odsetek stosowania fotelików dotyczy dzieci przewożonych na przednich miejscach w aucie (89 do 88%), choć generalnie zdecydowanie częściej dzieci odbywają podróż autem na tylnych siedzeniach (w aż 72 proc. przypadków).

Bardziej dbamy o najmłodsze dzieci. W przypadku naszych pociech w wieku do trzech lat 92 proc. kierowców stosuje się do obowiązku przewożenia ich w odpowiednich fotelikach. Co ciekawe, najgorzej pod tym względem wypada druga grupa wiekowa (3-7 lat), gdzie aż 15 proc. rodziców bagatelizuje ten obowiązek, podczas gdy stopień stosowania tego typu urządzeń u dzieci starszych (7-12 lat) wynosi 87 proc. Przypomnijmy, że dzieci obowiązkowo należy przewozić w foteliku ochronnym, niezależnie od zajmowanego przez nie miejsca, do ukończenia przez nie 12 roku życia, chyba że wcześniej dziecko osiągnie ponad 150 cm wzrostu.

Dzieci w urządzeniach zabezpieczających częściej przewozimy na drogach krajowych i w dużych miastach - w tym pierwszym przypadku w 93 proc. przypadków, zaś w dużych miastach (stolice województw) w 90 proc. przypadków. Niestety wraz z klasą drogi poziom stosowania fotelików spada i na drogach powiatowych wynosi już tylko 75%. Jest to analogiczna zależność jak w przypadku opublikowanych w ubiegłym tygodniu przez KRBRD danych dot. stosowania pasów bezpieczeństwa (patrz niżej).

W porównaniu do ostatnich tego typu badań, przeprowadzonych w 2008 r. poziom stosowania urządzeń zabezpieczających dzieci poprawił się o ok. 4%.

- Badania pokazują, że w Polsce coraz skuteczniej dbamy o bezpieczeństwo dzieci w pojazdach. Przepisy prawa w jasny sposób to regulują i coraz więcej rodziców jest przekonanych o zaletach stosowania fotelików. Wpływ na to mają działania edukacyjne prowadzone w Unii i w Polsce, czego przykładem jest na przykład kampania Klub Pancernika Klika w Fotelikach. Badania wskazują również, że w przyszłości należy skupić się na kształtowaniu wśród dzieci i dorosłych poczucia, że stosowanie fotelików jest ważne i  trzeba o tym pamiętać zawsze bez względu na długość i czas podróży. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa najmłodszych konieczne jest również ukierunkowanie kontroli policyjnych nie tylko na sprawdzenie faktu posiadania fotelika, ale przede wszystkim jego właściwego doboru do potrzeb dziecka oraz poprawnego montowania w pojeździe – komentuje wyniki badania Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego.

Foteliki ochronne dla dzieci są ogólnie częściej stosowane niż pasy, do których zapinania w Polsce przyznaje się tylko ok. 80% kierowców i pasażerów. Jeszcze nieźle wygląda tu sytuacja z kierowcami i pasażerami na przednim fotelu - odpowiednio 83 i 87 proc. osób zajmujących te miejsca pamięta o obowiązku zapięcia pasów bezpieczeństwa. Ale już tylko nieco ponad połowa pasażerów tylnych siedzeń dba o swoje bezpieczeństwo w ten sposób.

Jak się można spodziewać, częściej zapinają pasy bezpieczeństwa osoby jadące drogami krajowymi i w dużych miastach (ponad 85 proc.), a więc na tych drogach, gdzie ryzyko kontroli drogowej jest wyższe. Wraz z niższą kategorią drogi ten odsetek drastycznie spada i na drogach powiatowych wynosi zaledwie 66 proc. (badanie nie objęło swym zasięgiem dróg gminnych).

Nieco częściej pasy bezpieczeństwa stosują panie (85 w porównaniu do 81 proc.), zaś najrzadziej pamiętają o tym młode osoby (73 proc.). Zapinanie pasów przez osoby dorosłe, starsze, jak i dzieci jest na podobnym poziomie (83-85 proc.).

Katastrofalnie wygląda niestety obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w innych rodzajach pojazdów. W samochodach dostawczych o pasach pamięta dwie trzecie osób, w samochodach ciężarowych tylko 36 proc., a w ciężarowych z przyczepą 36 proc. W taksówkach pasy zapina zaledwie 26 proc. podróżnych.

Mimo poprawy sytuacji z używaniem pasów bezpieczeństwa (stopień zapinania pasów zwiększył się o 6 proc. w porównaniu do 2008 r.), Polska na tym tle ciągle odbiega od większości krajów Unii Europejskiej, gdzie o zapięciu pasów bezpieczeństwa pamięta ponad 90 proc. kierowców i pasażerów na przednim fotelu.

Podobne wiadomości:

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.