mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Lepiej w przedsiębiorstwach ale z inwestycjami wolą zaczekać

Lepiej w przedsiębiorstwach ale z inwestycjami wolą zaczekać

Sytuacja przedsiębiorstw w II kwartale poprawiła się, ale wciąż wiele firm wstrzymuje rozpoczęcie nowych inwestycji - wynika z najnowszego badania koniunktury przygotowanego przez NBP.

Lepiej w przedsiębiorstwach ale z inwestycjami wolą zaczekać
Instytut Ekonomiczny NBP co kwartał przeprowadza cykliczne badania koniunktury, wysyłając ankiety do przedsiębiorstw z całej Polski. W najnowszej ankiecie z czerwca br. uczestniczyło 996 firm. Z udzielonych przez nie odpowiedzi wynika, że w II kwartale 2010 roku przedsiębiorstwa odnotowały dalszą poprawę swojej sytuacji, ale już w III kwartale - ich zdaniem - nie należy oczekiwać równie silnego wzrostu.

Badanie wykazało, że mimo poprawy sytuacji sektora przedsiębiorstw wciąż utrzymuje się niska aktywność inwestycyjna. Wiele firm wstrzymuje się z rozpoczęciem nowych przedsięwzięć ze względu na niepewność oczekiwanych zmian koniunktury. Aktywność inwestycyjną ogranicza też niedostateczny popyt (69% wskazań), w tym popyt krajowy (41%) i zagraniczny (28%).

Autorzy opracowania zauważają, że wzrost inwestycji jest możliwy w grupie dużych przedsiębiorstw oraz w grupie eksporterów. Zwiększeniu aktywności inwestycyjnej sprzyjać powinna kontynuacja wzrostu stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych i utrzymanie wysokiego poziomu własnych środków finansowych, pozwalające na samofinansowanie inwestycji. Poza barierą popytu przedsiębiorstwa nie widać innych większych barier dla rozpoczęcia nowych inwestycji - napisali autorzy opracowania.

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Komentuj:

~arD 2010-08-16

Teraz jak kratki znikną to nie będzie dużej sprzedaży, firmy poczekają dwa lata !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Japoński koncern rozpoczyna prace nad ciężarówką napędzaną ogniwami paliwowymi. Jest to kolejny pojazd Toyoty po autobusie FC Bus wykorzystujący innowacyjną technologię.