mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Lepiej w przedsiębiorstwach ale z inwestycjami wolą zaczekać

Lepiej w przedsiębiorstwach ale z inwestycjami wolą zaczekać

Sytuacja przedsiębiorstw w II kwartale poprawiła się, ale wciąż wiele firm wstrzymuje rozpoczęcie nowych inwestycji - wynika z najnowszego badania koniunktury przygotowanego przez NBP.

Lepiej w przedsiębiorstwach ale z inwestycjami wolą zaczekać
Instytut Ekonomiczny NBP co kwartał przeprowadza cykliczne badania koniunktury, wysyłając ankiety do przedsiębiorstw z całej Polski. W najnowszej ankiecie z czerwca br. uczestniczyło 996 firm. Z udzielonych przez nie odpowiedzi wynika, że w II kwartale 2010 roku przedsiębiorstwa odnotowały dalszą poprawę swojej sytuacji, ale już w III kwartale - ich zdaniem - nie należy oczekiwać równie silnego wzrostu.

Badanie wykazało, że mimo poprawy sytuacji sektora przedsiębiorstw wciąż utrzymuje się niska aktywność inwestycyjna. Wiele firm wstrzymuje się z rozpoczęciem nowych przedsięwzięć ze względu na niepewność oczekiwanych zmian koniunktury. Aktywność inwestycyjną ogranicza też niedostateczny popyt (69% wskazań), w tym popyt krajowy (41%) i zagraniczny (28%).

Autorzy opracowania zauważają, że wzrost inwestycji jest możliwy w grupie dużych przedsiębiorstw oraz w grupie eksporterów. Zwiększeniu aktywności inwestycyjnej sprzyjać powinna kontynuacja wzrostu stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych i utrzymanie wysokiego poziomu własnych środków finansowych, pozwalające na samofinansowanie inwestycji. Poza barierą popytu przedsiębiorstwa nie widać innych większych barier dla rozpoczęcia nowych inwestycji - napisali autorzy opracowania.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Zabytkowy samochód dobrą inwestycją

Zabytkowy samochód dobrą inwestycją

Aktualności 2015-02-18

Komentuj:

~arD 2010-08-16

Teraz jak kratki znikną to nie będzie dużej sprzedaży, firmy poczekają dwa lata !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.