mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Już niebawem będzie można naładować samochód elektryczny podczas zakupów w Lidlu. Właściciel sieci supermarketów zamierza postawić darmowe ładowarki.

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych
Sprzedaż samochodów elektrycznych nad Wisłą to nadal nisza i nie zapowiada się rewolucja w tym temacie. W tym roku sprzedano zaledwie 200 takich samochodów. Dużo większym powodzeniem cieszą się auta z napędem hybrydowym, a także odmiany plug-in, umożliwiające doładowywanie prądu z gniazdka. Takie samochody umożliwiają jazdę na silniku elektrycznym na nieco dłuższym dystansie niż tradycyjna hybryda, bez udziału silnika spalinowego.

W najbliższym czasie Lidl zamierza zainstalować na parkingach swoich sklepów stacje szybkiego ładowania dostarczone przez firmę ABB. W tej chwili na terenie Polski znajdują się zaledwie cztery takie ładowarki: w Warszawie (przy ul. Modlińskiej i Puławskiej), w Poznaniu i przy centrum dystrybucyjnym w Gródkowie.

Plany Lidla w temacie ładowarek dla samochodów elektrycznych są bardziej ambitne. Przez najbliższe lata pojawią się kolejne stacje ładowania. Do tej pory właściciel marketów zainstalował takie urządzenia przy sklepach w Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Słowacji, Francji, Szwajcarii i na Węgrzech – w sumie jest to ponad 100 lokalizacji.

Klienci korzystający z parkingu Lidla będą mogli naładować samochody za darmo, a ładowarka o mocy 22 kW pozwoli uzupełnić baterię do 80 proc. pojemności w czasie krótszym niż pół godziny. W sam raz, żeby zrobić zakupy.

Inicjatywa Lidla nie jest pierwszą tego typu inwestycją nad Wisłą. Od jakiegoś czasu robi to również firma Greenway Infrastructure. Do tej pory podłączona urządzenia w Bielsku-Białej, Rzeszowie i Poznaniu. Do końca roku powstanie co najmniej szesnaście urządzeń, a do końca 2020 roku – około dwustu.

Nad podobnym projektem pracuje firma Lotos. W ciągu najbliższych lat wyda ponad milion euro na budowę dwunastu ładowarek pomiędzy Trójmiastem a Warszawą – przy autostradach A1 i A2. Urządzenia będą oddalone od siebie o odległość 150 km i dostarczą prąd o mocy 50 kW.

Podobne wiadomości:

Opel Ampera-e: 750 km na jednym ładowaniu

auto motor i sport 2017-09-15

Choć producent podaje, że zasięg Opla Ampery-e to maksymalnie 520 km, okazuje się, że przy odrobinie wysiłku można przejechać nawet... 750 km!

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą elektryczne

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą...

Aktualności 2017-09-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.