mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Już niebawem będzie można naładować samochód elektryczny podczas zakupów w Lidlu. Właściciel sieci supermarketów zamierza postawić darmowe ładowarki.

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych
Sprzedaż samochodów elektrycznych nad Wisłą to nadal nisza i nie zapowiada się rewolucja w tym temacie. W tym roku sprzedano zaledwie 200 takich samochodów. Dużo większym powodzeniem cieszą się auta z napędem hybrydowym, a także odmiany plug-in, umożliwiające doładowywanie prądu z gniazdka. Takie samochody umożliwiają jazdę na silniku elektrycznym na nieco dłuższym dystansie niż tradycyjna hybryda, bez udziału silnika spalinowego.

W najbliższym czasie Lidl zamierza zainstalować na parkingach swoich sklepów stacje szybkiego ładowania dostarczone przez firmę ABB. W tej chwili na terenie Polski znajdują się zaledwie cztery takie ładowarki: w Warszawie (przy ul. Modlińskiej i Puławskiej), w Poznaniu i przy centrum dystrybucyjnym w Gródkowie.

Plany Lidla w temacie ładowarek dla samochodów elektrycznych są bardziej ambitne. Przez najbliższe lata pojawią się kolejne stacje ładowania. Do tej pory właściciel marketów zainstalował takie urządzenia przy sklepach w Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Słowacji, Francji, Szwajcarii i na Węgrzech – w sumie jest to ponad 100 lokalizacji.

Klienci korzystający z parkingu Lidla będą mogli naładować samochody za darmo, a ładowarka o mocy 22 kW pozwoli uzupełnić baterię do 80 proc. pojemności w czasie krótszym niż pół godziny. W sam raz, żeby zrobić zakupy.

Inicjatywa Lidla nie jest pierwszą tego typu inwestycją nad Wisłą. Od jakiegoś czasu robi to również firma Greenway Infrastructure. Do tej pory podłączona urządzenia w Bielsku-Białej, Rzeszowie i Poznaniu. Do końca roku powstanie co najmniej szesnaście urządzeń, a do końca 2020 roku – około dwustu.

Nad podobnym projektem pracuje firma Lotos. W ciągu najbliższych lat wyda ponad milion euro na budowę dwunastu ładowarek pomiędzy Trójmiastem a Warszawą – przy autostradach A1 i A2. Urządzenia będą oddalone od siebie o odległość 150 km i dostarczą prąd o mocy 50 kW.

Podobne wiadomości:

Toyota pracuje nad autami elektrycznymi

Toyota pracuje nad autami elektrycznymi

Technika 2016-11-08

Skoda Vision E - pierwsza Skoda na prąd

auto motor i sport 2017-08-31

Skoda Vision E to pierwszy w historii koncepcyjny model Skody napędzany wyłącznie silnikiem elektrycznym. 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.