mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Limit czasu pracy nie dla wszystkich kierowców

Limit czasu pracy nie dla wszystkich kierowców

Ministrowie transportu krajów UE obradujący w Brukseli uznali, że kierowcy pracujący na własny rachunek nie powinni podlegać takim samym ograniczeniom tygodniowego czasu pracy, jak zatrudnieni na stałe.

Limit czasu pracy nie dla wszystkich kierowców
Tym sposobem ministrowie opowiedzieli się za przedstawioną przez Komisję Europejską w październiku zeszłego roku propozycją nowelizacji dyrektywy z 2002 r. o czasie pracy w transporcie drogowym. Wyrazili jednocześnie sprzeciw wobec opinii eurodeputowanych, którzy w marcu w głosowaniu w komisji Parlamentu Europejskiego opowiedzieli się za jednakowym traktowaniem wszystkich kierowców - w trosce o warunki ich pracy i bezpieczeństwo na drogach.

Nowelizacja dyrektywy ma uderzyć w „fałszywych samozatrudnionych kierowców - takich którzy choć prowadzą własną działalność gospodarczą, świadczą jednak stale usługi wyłącznie na rzecz tego samego przewoźnika i nie mają prawa pracować gdzie indziej. Chodzi o to, by przysługiwała im taka sama ochrona socjalna, jak kierowcom zatrudnionym na etacie.

W opinii ministrów, faktycznie niezależni kierowcy, powinni mieć prawo do samodzielnego określania swojego wymiaru pracy. Dlatego większość z nich poparła październikową propozycję KE.

Ostateczne głosowanie w Parlamencie Europejskim w tej drażliwej społecznie i politycznie sprawie zaplanowane jest na maj - podczas ostatniej sesji plenarnej przed wyborami w czerwcu.
Tematy w artykule: przepisy ciężarowe

Podobne wiadomości:

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Finanse i prawo 2016-07-13

ESP obowiązkowe za 2 lata!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.