mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Lipcowy rekord używanych

Lipcowy rekord używanych

Mimo wakacji liczba sprowadzanych do kraju aut używanych nie tylko nie spada, a wręcz rośnie. Jeśli utrzyma się obecne tempo, to na koniec roku ponownie może zostać pokonana bariera miliona samochodów sprowadzonych zza granicy przez naszych rodaków.

Lipcowy rekord używanych

W lipcu do kraju trafiło 93.301 aut, co jest wynikiem wyższym o ponad 10 tys. niż w czerwcu (83.257) i o ponad 14 tys. niż w lipcu ubiegłego roku. Łącznie od początku roku sprowadziliśmy już 560.287 używanych pojazdów. W porównaniu do pierwszych siedmiu miesięcy ubiegłego roku oznacza to wzrost o 30%. Jeśli dynamika ta utrzyma się lub nawet niewiele się zmniejszy, to i tak na koniec roku liczba sprowadzonych samochodów używanych przekroczy milion aut.

Największą popularnością w lipcowym imporcie cieszyły się samochody wyprodukowane pod koniec lat 90-tych, czyli 9, 10-letnie. Samochody roczne, dwu i trzyletnie to ogółem ok. 10% całości importu. Spada natomiast zainteresowanie autami starszymi niż dziesięcioletnie, które kiedyś wiodły prym na rynku pojazdów używanych, teraz w imporcie miesięcznym stanowią około 40%.

Liderem wśród sprowadzonych w lipcu do Polski marek jest niezmiennie Volkswagen w liczbie 19.099 sztuk. Drugie miejsce pod względem liczebności zajmuje, również niezmiennie od 2004 roku, Opel z ilością 14.644 sztuk, a trzecie Ford z liczbą 9.005 sztuk.

Ciekawym zjawiskiem jest wzrost udziału marek japońskich w imporcie z krajów UE. Ich import z krajów Wspólnoty dla handlarzy samochodami był mniej opłacalny niż import samochodów marek niemieckich czy francuskich. Tymczasem auta takie jak Nissan, Mazda, Toyota czy Mitsubishi przywożone są coraz częściej, a dodatkowo ich struktura wiekowa przedstawia się dużo korzystniej z punktu widzenia rynku motoryzacyjnego w Polsce niż struktura wiekowa całego importu - są przeciętne młodsze.

Mimo znacznego wzrostu liczby sprowadzonych samochodów, o 6 mln zł spadły w porównaniu z czerwcem wpływy do budżetu z tytułu akcyzy (89,9 mln zł). Od początku roku skarb państwa tylko na podatku akcyzowym z tytułu sprowadzanych do kraju samochodów wzbogacił się już o 638,9 mln zł.

Tematy w artykule: samochody używane

Podobne wiadomości:

Jakie samochody kupują Polacy?

Jakie samochody kupują Polacy?

Aktualności 2016-10-06

Import aut ciągle rośnie

Import aut ciągle rośnie

Aktualności 2016-05-07

Komentuj:

~A1 2007-08-09

Sporowadzone są dobre pomarańcze z hiszapni a nie auta. To są najcześciej złomy z milionem kilometrów, po przejechaniu walccem lub powodzi. Nikt nie odda na zachodzie auta za darmo jeśli jest w idealnym stanie. Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia na stronach niemieckich czy francuskich ceny dobrych aut są większe niż u nas krajowych z książką serwisową i bezwypadkowych. Nigdy nie kupię auta sprowadzonego.

~Al 2007-08-09

Budżet pęka od kasy z akcyzy a dróg jak nie było tak nie ma ehhh co za kraj - na co idą te pieniądze !?!?!!? - coś mi się wydaje że zafundowaliśmy m.in. dworzec we Wloszczowej ehhh A ogólnie co do aut to będzie to chyba trwało aż wreszcie polacy zaczną dbać o samochodu (będzie ich stać na to) i będziemy mieli lepsze drogi, bo na razie opis w ogoszeniu typu "auto krajowe" budzi we mnie duże obawy co do jego stanu natomiast sprowadzone kupuje prawie z zamknietymi oczami.... no i po ilości importowanych widać że nie tylko ja mam otwarte oczy i rodacy juz wiedzą że hasła typu "złom z zachodu" to tylko zwykła nagonka wprowadzona przez salonu które nie potrafiły sprzedać swoich drogich i gołych nowych aut...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi
Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi
Solaris przygotowuje pierwsze takie zamówienie na świecie. Dwa elektryczne autobusy posłużą jako mobilne punkty poboru krwi i już niebawem trafią do polskiego odbiorcy.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech