mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Lipcowy rekord używanych

Lipcowy rekord używanych

Mimo wakacji liczba sprowadzanych do kraju aut używanych nie tylko nie spada, a wręcz rośnie. Jeśli utrzyma się obecne tempo, to na koniec roku ponownie może zostać pokonana bariera miliona samochodów sprowadzonych zza granicy przez naszych rodaków.

Lipcowy rekord używanych

W lipcu do kraju trafiło 93.301 aut, co jest wynikiem wyższym o ponad 10 tys. niż w czerwcu (83.257) i o ponad 14 tys. niż w lipcu ubiegłego roku. Łącznie od początku roku sprowadziliśmy już 560.287 używanych pojazdów. W porównaniu do pierwszych siedmiu miesięcy ubiegłego roku oznacza to wzrost o 30%. Jeśli dynamika ta utrzyma się lub nawet niewiele się zmniejszy, to i tak na koniec roku liczba sprowadzonych samochodów używanych przekroczy milion aut.

Największą popularnością w lipcowym imporcie cieszyły się samochody wyprodukowane pod koniec lat 90-tych, czyli 9, 10-letnie. Samochody roczne, dwu i trzyletnie to ogółem ok. 10% całości importu. Spada natomiast zainteresowanie autami starszymi niż dziesięcioletnie, które kiedyś wiodły prym na rynku pojazdów używanych, teraz w imporcie miesięcznym stanowią około 40%.

Liderem wśród sprowadzonych w lipcu do Polski marek jest niezmiennie Volkswagen w liczbie 19.099 sztuk. Drugie miejsce pod względem liczebności zajmuje, również niezmiennie od 2004 roku, Opel z ilością 14.644 sztuk, a trzecie Ford z liczbą 9.005 sztuk.

Ciekawym zjawiskiem jest wzrost udziału marek japońskich w imporcie z krajów UE. Ich import z krajów Wspólnoty dla handlarzy samochodami był mniej opłacalny niż import samochodów marek niemieckich czy francuskich. Tymczasem auta takie jak Nissan, Mazda, Toyota czy Mitsubishi przywożone są coraz częściej, a dodatkowo ich struktura wiekowa przedstawia się dużo korzystniej z punktu widzenia rynku motoryzacyjnego w Polsce niż struktura wiekowa całego importu - są przeciętne młodsze.

Mimo znacznego wzrostu liczby sprowadzonych samochodów, o 6 mln zł spadły w porównaniu z czerwcem wpływy do budżetu z tytułu akcyzy (89,9 mln zł). Od początku roku skarb państwa tylko na podatku akcyzowym z tytułu sprowadzanych do kraju samochodów wzbogacił się już o 638,9 mln zł.

Tematy w artykule: samochody używane

Podobne wiadomości:

Jakie samochody kupują Polacy?

Jakie samochody kupują Polacy?

Aktualności 2016-10-06

Import samochodów - nadal ściągamy stare auta

Import samochodów - nadal ściągamy stare auta

Aktualności 2016-03-30

Komentuj:

~A1 2007-08-09

Sporowadzone są dobre pomarańcze z hiszapni a nie auta. To są najcześciej złomy z milionem kilometrów, po przejechaniu walccem lub powodzi. Nikt nie odda na zachodzie auta za darmo jeśli jest w idealnym stanie. Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia na stronach niemieckich czy francuskich ceny dobrych aut są większe niż u nas krajowych z książką serwisową i bezwypadkowych. Nigdy nie kupię auta sprowadzonego.

~Al 2007-08-09

Budżet pęka od kasy z akcyzy a dróg jak nie było tak nie ma ehhh co za kraj - na co idą te pieniądze !?!?!!? - coś mi się wydaje że zafundowaliśmy m.in. dworzec we Wloszczowej ehhh A ogólnie co do aut to będzie to chyba trwało aż wreszcie polacy zaczną dbać o samochodu (będzie ich stać na to) i będziemy mieli lepsze drogi, bo na razie opis w ogoszeniu typu "auto krajowe" budzi we mnie duże obawy co do jego stanu natomiast sprowadzone kupuje prawie z zamknietymi oczami.... no i po ilości importowanych widać że nie tylko ja mam otwarte oczy i rodacy juz wiedzą że hasła typu "złom z zachodu" to tylko zwykła nagonka wprowadzona przez salonu które nie potrafiły sprzedać swoich drogich i gołych nowych aut...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.