mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Loeb nadal na fali

Loeb nadal na fali

Francuz Sebastien Loeb nadal w wyśmienitej formie. Kierowca zespołu Citroena wygrał swój dziesiąty rajd w tym sezonie. Tym razem łupem Mistrza Świata padł asfaltowy rajd Katalonii.

Loeb nadal na fali

W zwycięstwo Loeba na asfaltowych trasach południowej Hiszpanii chyba nikt nie wątpił. Od początku rajdu kierowca Citroena Xsara WRC narzucił rywalom już tradycyjnie wysokie tempo i na każdym odcinku specjalnym systematycznie powiększał przewagę. Ostatecznie dwukrotny Mistrz Świata (2004 i 2005) na mecie zameldował się z przewagą 1:21.9 minuty nad swoim kolegą z zespołu, Belgiem Francois Duvalem.

Dzięki podwójnemu zwycięstwu zespół Citroena mógł przedwcześnie świętować mistrzowski tytuł wśród klasyfikacji producentów.

Wspomniany Duval zrehabilitował się za nieudany występ podczas rajdu Korsyki, jednak jego przyszłość w Citroenie stoi pod wielkim znakiem zapytania. Być może nawet Belg nie wystartuje w kończącym sezon rajdzie Australii. Według nieoficjalnych źródeł na Antypodach za kierownicą drugiej rajdówki Citroena zasiądzie świeżo upieczony Mistrz Świata w klasie S1600 – Daniel Sordo (Citroen C2 S1600).

Dramatyczny przebieg miała natomiast walka o ostatnie miejsce na podium między Mikko Hirvonenem i Xavierem Ponsem. Początkowo Pons „ocierał się” także o drugie miejsce w rajdzie jednak kara czasowa podczas drugiego etapu zepchnęła go na trzecie miejsce wprost pod rozpędzonego Fina, Mikko Hirvonena, który systematycznie rozkręcał się z odcinka na odcinek. Zdenerwowany Pons na starcie ostatniej próby rajdu zdławił silnik w swojej Xsarze WRC. Na taki błąd tylko czekał jadący Fordem Focusem WRC Hirvonen. Fin przejechał cały odcinek bezbłędnie i na mecie zameldował się z przewagą 1,2s. nad Hiszpanem.

Młodziutki Hirvonen już kilkakrotnie w tym sezonie atakował zaciekle podium, a wynik z Katalonii tylko potwierdził jego wysoką formę. Tym samym Fin ma ogromne szanse na angaż w fabrycznym zespole Forda.

Klasyfikacja kierowców po rajdzie Katalonii:

1. S. Loeb 127
2. P. Solberg 71
3. M. Gronholm 71
4. T. Gardemeister 58
5. M. Martin 53
6. F. Duval 37
7. H. Rovanpera 31
8. R. Kresta 26

Klasyfikacja producentów po rajdzie Katalonii:

1. Citroen 178
2. Peugeot 135
3. Ford 100
4. Subaru 91
5. Mitsubishi 63
6. Skoda 18 

Przeczytaj także:
Wiele zmian w WRC 2005-10-27

Dziewiąty tryumf Mistrza Świata 2005-10-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando