mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Loeb o mistrzostwo, Hołowczyc o drugi wpis do historii

Loeb o mistrzostwo, Hołowczyc o drugi wpis do historii

Mistrz świata Sebastien Loeb i inni czołowi rajdowcy świata właśnie zakończyli testy na mazurskich trasach. Ciasne i kręte szutrowe dukty pokonali z prędkością 70 km/h notując każdy szczegół.

Loeb o mistrzostwo, Hołowczyc o drugi wpis do historii
Wkrótce znów na nie wyruszą. Tym razem na pełnym gazie, bo jutro zaczyna się 66. Rajd Polski, tym razem jako eliminacja mistrzostw świata (WRC). To będzie największa sportowa impreza roku w Polsce. Taka jest specyfika wydarzenia - żadna hala, ani stadion nie pomieściłyby tylu kibiców, ilu ustawi się w najbliższy weekend wzdłuż 352 kilometrów odcinków specjalnych. Dwieście tysięcy osób nie może się mylić - będzie co oglądać. I to nie tylko dlatego, że impreza odbywa się w malowniczym regionie. Przeniesienie Rajdu Polski na Mazury było najważniejszą decyzją podczas czterech lat starań o wejście do kalendarza WRC. Szuter ma zapewnić imprezie sukces.

- "Asfaltowe trasy na Dolnym Śląsku były zbyt niebezpieczne, jak na przepisy WRC. Postawiliśmy na mazurskie dukty. Szuter wybacza kierowcom więcej błędów. Zresztą zawodnicy z czołówki uwielbiają takie trasy. Lubią je też kibice, bo zapewniają widowisko. Normalny człowiek pokonuje je z szybkością 30 km/h, rajdowiec nawet 200! A kiedy jeszcze auto podskoczy na wyboju, to wywiera wielkie wrażenie" - opowiada dyrektor Rajdu Polski Tomasz Bartoś.

Do naszego kraju przyjechał pięciokrotny mistrz świata Sebastien Loeb, dla którego będzie to ważny występ, bo ma nadzieję na odzyskanie kontroli nad rywalizacją WRC. Co prawda wciąż jest liderem klasyfikacji, ale dwa ostatnie wyścigi nie poszły po jego myśli - w jednym był czwarty, w drugim wypadł z trasy, a przecież pięć pierwszych wygrał.

Polscy kibice duże nadzieje pokładają w osobie Krzysztofa Hołowczyca. Ambasador polskich rajdów jako jedyny z rodzimych kierowców będzie miał szansę rywalizować doskonale przygotowanym samochodem z drugiej fabrycznej stajni Forda. Popularny "Hołek" ma nadzieję, że uda mu się pobić swój dotychczasowy sukces zaliczony w startach WRC w 1997 roku, kiedy to zajął w klasyfikacji generalnej 7. miejsce podczas rajdu Wielkiej Brytanii.

- "Na testach dało się nam przejechać prawie 170 km oesowych kilometrów testując różne ustawienia zawieszenia i programy sterujące pracą dyfrów. Jeździliśmy na trzech różnych trasach i w zmiennych warunkach pogodowych" - mówił po testach Hołowoczyc. - "Początkowo nawierzchnia była sucha, a dzień kończyliśmy w zupełnym błocie po silnych opadach deszczu. Świetnie się złożyło, że tego dnia pogoda była tak zmienna, bo mamy teraz dużo pełniejszy obraz tego, jak zachowuje się to auto przy zmiennej przyczepności. Testy rozpoczęliśmy na dość łatwym fragmencie drogi koło Różynki i dość szybko złapaliśmy właściwy rytm jazdy. Pracowaliśmy tam nad odpowiednią sztywnością zawieszenia. Sprawdziliśmy też jak Focus zachowuje się na skokach i trzeba stwierdzić, że jest znakomicie wyważony, można rzecz, że ląduje z „telemarkiem”. Potem przenieśliśmy się w okolice Wołowna i tam już na mokrej nawierzchni testowaliśmy różne programy ustawienia dyfrów. Na deser zafundowałem sobie bardzo trudny fragment drogi, który „oddziela chłopców od mężczyzn”, w dodatku lało wtedy dość poważnie. Myślę, że końcówkę jeździliśmy już naprawdę szybko. Muszę powiedzieć, że ten samochód prowadzi się znakomicie w każdych warunkach. Teraz z jeszcze większym optymizmem patrzę na nasze szanse w zbliżającym się rajdzie. Prognozy mówią, że jest duża szansa na opady deszczu, a w takich warunkach jeździ mi bardzo dobrze" - zakończył Olsztynianin.

Podobne wiadomości:

Citroen C3 WRC - podobny do drogowej wersji

Citroen C3 WRC - podobny do drogowej wersji

Aktualności 2016-04-19

Skoda powraca na mazurskie szutry

Skoda powraca na mazurskie szutry

Aktualności 2016-06-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.