mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Loeb ponownie najszybszy, Fordy ukarane

Loeb ponownie najszybszy, Fordy ukarane

Sebastien Loeb, aktualny mistrz świata WRC wygrał piątą eliminacją Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata - Rajd Portugalii. Francuz powrócił na fotel lidera klasyfikacji generalnej choć doskonale w imprezie spisali się najgroźniejsi rywale z zespołu Forda: Marcus Groenholm i Mikko Hirvonen.

Na nieszczęście dla ekipy spod znaku „błękitnego owalu” Fordy Focusy WRC Groenholma i Hirvonena oraz innych czterech kierowców korzystających z usług M-Sportu zostało ukaranych karą czasową. Powodem były niezgodne z przepisami boczne szyby rajdówek. 5-minutowe kary ostatecznie spowodowały, że dotychczasowy lider serialu WRC, Marcus Groenholm, spadł z drugiej na czwartą pozycję. Hirvonen ostatecznie zajął piąte miejsce.

„Z wielkim rozczarowaniem przyjęliśmy wiadomość, że zespół popełnił błąd. Musimy przeprowadzić drobiazgowe dochodzenie, jak to się mogło stać w firmie M-Sport” – powiedział po ogłoszeniu decyzji szef zespołu Forda, Malcom Wilson. Zespół zapowiedział, że nie będzie składał odwołania od decyzji komisarzy ds. technicznych FIA.

W rajdzie Portugalii od początku dominował kwartet kierowców w składzie: Marcus Groenholm, Mikko Hirvonen (obaj Ford), Sebastien Loeb (Citroen) i Petter Solberg (Subaru) Po pierwszym etapie prowadził Loeb przed Groenholmem, Hirvonenem i Solbergiem. W sobotę lider wygrał wszystkie OS-y i powiększył przewagę do 40.5 sekundy. Petter Solberg nadal znajdował się na czwartej pozycji w klasyfikacji. Na piątym miejscu plasował się Dani Sordo (Citroen). Jari-Matti Latvala (Ford) ukończył etap na szóstej pozycji mimo sporej straty po uderzeniu w drzewo.

Ostatniego dnia Loeb przypieczętował swoje 31 zwycięstwo w mistrzostwach świata. Petter Solberg utrzymał czwarte miejsce pomimo problemów z silnikiem (dzięki karom nałożonym na kierowców Forda, Solberg ostatecznie zajął drugie miejsce). Za nim uplasowali się Dani Sordo i Jari-Matti Latvala. W walce o siódmą pozycję Henning Solberg (Ford) spadł za Daniela Carlssona (Citroen), a na przedostatnim OS-ie miał problemy ze sprzęgłem i ukończył rajd na dziewiątym miejscu inkasując jeden punkt dla zespołu Stobart VK M-Sport.

Nowym liderem w klasyfikacji kierowców został Sebastien Loeb (38 pkt.), który zaledwie o 1 punkt wyprzedza Marcusa Groenholma. Trzecie miejsce zajmuje Mikko Hirvonen z liczbą 31 punktów. W klasyfikacji zespołów mimo utraty cennych punktów nadal prowadzi Ford (67 pkt.) przed Citroenem (59) i Subaru (27).