mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Logan do Indii

Logan do Indii

Renault podpisał umowę z hinduską firmą motoryzacyjną Mahindra&Mahindra, w wyniku której od 2007 roku oba koncerny będą wspólnie wytwarzać i sprzedawać na terenie Indii model Logan.

Obie firmy uzgodniły, iż w nowej spółce Mahindra Renault Ltd. 51% udziałów posiadać będzie strona hinduska, a pozostałe 49% Francuzi. Szacowane inwestycje z tego tytułu wyniosą 125 milionów euro.

Wg planów rozpoczęcie produkcji nastąpi w pierwszej połowie 2007 roku w fabryce firmy Mahindra&Mahindra, gdzie rocznie powstawać będzie 50 tys. sztuk Loganów. Zlokalizowanie produkcji na terenie Indii, gdzie działa już większość międzynarodowych dostawców części niezbędnych do produkcji aut, pozwoli ograniczyć koszty nawet do 50%. W Indiach wytwarzane będą Logany z kierownicą po prawej stronie, co ma zaspokoić zapotrzebowanie na tego typu wersje także z innych rynków. Na lokalnym rynku auto to będzie sprzedawane poprzez sieć dystrybucyjną hinduskiej firmy pod marką Mahindra Renault.

Umowa ta pozwoli firmie Mahindra&Mahindra, czwartemu pod względem wielkości producentowi samochodów w Indiach, który specjalizuje się głównie w autach typu SUV czy Pick-up (49-procentowy udział w tym segmencie lokalnego rynku w 2004 r.) rozszerzyć swoją gamę modelową.

Dla Renault wejście na hinduski rynek, gdzie z europejskich producentów poważniej istnieją jedynie Fiat i Skoda, jest szansą na zaistnienie na światowych rynkach. Logan będzie produkowany łącznie w sześciu krajach, oprócz Indii także w Rumunii, Rosji, Maroku, Kolumbii i Iranie.

Ponad miliard mieszkańców Indii stawia ten kraj obok Chin jako główny cel ekspansji dla koncernów motoryzacyjnych. Dodatkowo silny wzrost ekonomiczny (8% w 2004 r.) oraz dosyć duża dynamika sprzedaży nowych aut (68% od 1998 r., 1.040 tys. w 2004 r.) jest wystarczającą zachętą, by zaistnieć w znacznym stopniu na hinduskim rynku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Szykują się spore zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowe przepisy przewidują, że kierowca musiałby zdawać egzamin co rok. Takie zmiany na pewno wywołają duży sprzeciw opinii publicznej.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech