mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Lotos z dobrą pozycją na rynku

Lotos z dobrą pozycją na rynku

29,5 procent wyniósł udział LOTOSU w rynku paliw ogółem po trzech kwartałach 2010 roku. W segmencie detalicznym koncern uzyskał 7-procentowy udział w sprzedaży paliw. To wymierne efekty konsekwentnie budowanego rynku pod większe wolumeny produktów z rozbudowanej po Programie 10+ rafinerii w Gdańsku.  

Lotos z dobrą pozycją na rynku
Dzięki instalacjom, oddanym do użytku w ramach 10+, LOTOS znacznie zwiększa przede wszystkim sprzedaż tzw. średnich destylatów (olejów napędowych i paliw lotniczych). Należy pamiętać, że są to produkty generujące wysokie marże, co bezpośrednio przekłada się na wyniki finansowe osiągane przez spółkę. Wg szacunków potencjał produkcyjny średnich destylatów rafinerii w Gdańsku wzrośnie aż o ponad 80 procent.

– Już od 2007 roku, kiedy to rozpoczęliśmy Program 10+, służby handlowe LOTOSU skutecznie rozbudowywały rynek pod przyszłe produkty gdańskiej rafinerii. Dziś między innymi nowe wolumeny oleju napędowego idealnie wypełniają lukę rynkową zagospodarowaną dotychczas przez import i w ten sposób zwiększają zabezpieczenie kraju w to kluczowe dla gospodarki i konsumentów paliwo – podkreśla Maciej Szozda, wiceprezes i dyrektor ds. handlu Grupy LOTOS S.A. – Wartość naszej sprzedaży do kluczowych sieci stacji operujących w Polsce wyniesie w tym roku ponad 9 miliardów złotych. LOTOS jest w 2011 roku kluczowym dostawcą dla takich firm, jak Statoil Poland czy Shell Polska.

Wg prognoz Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego krajowy rynek oleju napędowego wzrośnie na przestrzeni najbliższych 4 lat o 2,5 mln m3, osiągając w 2015 r. poziom 17,8 mln m3. W tym samym czasie rynek benzyn czy lekkiego oleju opałowego będzie kształtował się na umiarkowanym lecz stabilnym poziomie. Dzięki dodatkowym wolumenom produktów sprzedaż LOTOSU skutecznie ograniczy import paliw płynnych do Polski, który w ub. roku wyniósł niecałe 3 mln m3 olejów napędowych i nieco ponad 0,5 mln m3 benzyn. Głównymi źródłami pochodzenia tych paliw były rafinerie niemieckie i białoruskie.

Podobne wiadomości:

Kody olejowe - co oznaczają

Kody olejowe - co oznaczają

Serwis auta 2016-07-13

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.