mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Lotus zaprezentował tegoroczny bolid

Lotus zaprezentował tegoroczny bolid

Sezon Formuły Jeden można uznać za rozpoczęty. Lotus jako pierwszy zaprezentował tegoroczną konstrukcję, bolid, który będzie rywalizował na torach całego świata. Za kierownicą w tym sezonie ponownie zobaczymy Kimiego Raikkonena i Romaina Grosjeana.

Lotus zaprezentował tegoroczny bolid
Lotus zaprezentował bolid, który nie wnosi praktycznie żadnych rewolucyjnych zmian. To ewolucja modelu z poprzedniego sezonu. Największe zmiany zobaczymy za rok kiedy to w życie wejdą nowe przepisy, które m.in. wprowadzają silnik V6 z turbodoładowaniem. Inżynierowie wygładzili załamanie biegnące mniej więcej w połowie przedniej części nosa bolidu oraz dodali układ wydechowy podobny do tego jaki stosował w zeszłym sezonie Red Bull. W sezonie 2013 regulamin techniczny pozwala zastosować osłonę, która ma zamaskować garb na nosie bolidu. W zeszłym roku regulamin wymusił na zespołach obniżenie przedniej części nosa w celu poprawy bezpieczeństwa. Lotus twierdzi, że zastosowanie osłony garbu jest zbędne, gdyż nie dostarczy ona poprawy osiągów.

E21 nie wyróżnia się zmianami technicznymi, ale zauważalne są zmiany stylistyczne. Projektanci do kolorystyki dodali kolor czerwony, który jest poczęci nawiązaniem do nowego sponsora - energetycznego napoju Burn, ale francuskiego koncernu paliwowego Total, który od dawna wspiera zespół z Enstone. Czerwony kolor znajdziemy również z boku auta oraz na bocznych częściach wlotu powietrza do komry silnika i na przednim spojlerze. Dominujące barwy to jednak czarny i złoty. Oprócz Kimiego Raikkonena i Romaina Grosjeana w zespole z Enstone pracować będzie również mistrz serii GP2, Davide Valsecchi, który będzie pełnił rolą kierowcy testowego, Jerome d'Ambrosio będący rezerwowym kierowcą i syn legendarnego Alaina Prosta, Nicolas, któremu przypadła rola kierowcy rozwojowego.

Pierwsze oficjalne grupowe testy przed startem sezonu 2013 Formuły 1 rozpoczną się 5 lutego na torze Jerez i potrwają cztery dni. Za dwa dni swój nowy bolid pokaże McLaren, a dzień później światło dzienne ujrzy nowe Ferrari oraz bolid zespołu Force India. Pozostałe teamy swoje konstrukcje sukcesywnie będą pokazywać przed i w trakcie testów. Ostatni bolid ujrzymy 19 lutego w Barcelonie, a będzie nim samochód Williamsa.

Podobne wiadomości:

Tych ludzi w roku 2015 straciła motoryzacja

Tych ludzi w roku 2015 straciła motoryzacja

Aktualności 2015-10-31

Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa

Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa

Aktualności 2017-10-03

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.