mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Wczoraj doszło do podpisania umowy pomiędzy Lukoil Europe BV, a  austriackim koncernem na sprzedaż stacji w Polsce, na Litwie i Łotwie. Oznacza to, że rosyjski koncern wycofuje się z rynku nadwiślańskiego oraz krajów bałtyckich.

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce
W ubiegłym roku Lukoil sprzedał swoje stacje w Estonii, teraz przyszedł czas na rynki Litwy, Łotwy oraz Polski. W oficjalnej informacji prasowej czytamy, że decyzja ma na celu „optymalizację struktury aktywów detalicznych rosyjskiego koncernu w Europie." Umowa na sprzedaż 230 stacji została podpisana pomiędzy holdingiem LUKOIL Europe BV i austriacką firmą  AMIC Energy Management GmbH.

Sieć stacji na Litwie i Łotwie nadal będzie sprzedawać paliwo pod szyldem Lukoil w ramach 5-letniego porozumienia licencyjnego. W tym roku austriacki koncern energetyczny zdecyduje, czy  sieć stacji w Polsce zostanie przemianowana na markę AMIC Energy, która działa już na Ukrainie. Całkiem możliwe, że ten brand zostanie wprowadzony również do innych krajów bałtyckich. Cała transakcja ma zostać dopięta w drugim kwartale 2016 roku, gdy umowę zaakceptują wszyscy regulatorzy z Łotwy, Litwy i Polski.

Na Litwie i Łotwie sieci stacji będą zarządzane przez firmy UAB Laktarna oraz AS VIADA Baltija. Pierwsza  z nich posiada 42 punkty sprzedaży paliw i  dwa  dystrybucji na Litwie, pod szyldami Luktarna i Lukoil. W 60% firma ta należy do Ivana Paleicikanda. Z kolei AS Viada Baltija kieruje 30 stacjami na Łotwie (występującymi pod szyldami Lukoil oraz Viada). UAB Luktarna jest właścicielem 80 % udziałów w AS Viada Baltija.  

Sankcje
Sprzedaż stacji ma być efektem sankcji jakie Zachód nałożył na Rosję w ostatnim roku. Do tego wielu ekspertów podkreśla, że rosyjskie firmy z branży naftowej cierpią z powodu dużych spadków cen ropy na rynku. Specjaliści są zdania, że w ciągu dwóch lat do rosyjskiego budżetu wpłynęło nawet o 400 miliardów dolarów mniej zysków ze sprzedaży paliw. Gospodarka rosyjska w większości oparta jest na surowcach. Sprzedaż 230 stacji paliw to spory zastrzyk finansowy dla Lukoila, w trudnym dla rosyjskich firm okresie.
Tematy w artykule: paliwa Lukoil

Podobne wiadomości:

Paliwo najtańsze od lat!

Paliwo najtańsze od lat!

Aktualności 2016-02-02

Czy te dystrybutory mogą kłamać?

Czy te dystrybutory mogą kłamać?

Aktualności 2016-01-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Największy SUV czeskiego producenta został niedawno rozbity przez organizację Euro NCAP. Model Kodiaq został nagrodzony maksymalną notą pięciu gwiazdek. To już siódmy model Skody, który otrzymał taką ocenę.