mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Wczoraj doszło do podpisania umowy pomiędzy Lukoil Europe BV, a  austriackim koncernem na sprzedaż stacji w Polsce, na Litwie i Łotwie. Oznacza to, że rosyjski koncern wycofuje się z rynku nadwiślańskiego oraz krajów bałtyckich.

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce
W ubiegłym roku Lukoil sprzedał swoje stacje w Estonii, teraz przyszedł czas na rynki Litwy, Łotwy oraz Polski. W oficjalnej informacji prasowej czytamy, że decyzja ma na celu „optymalizację struktury aktywów detalicznych rosyjskiego koncernu w Europie." Umowa na sprzedaż 230 stacji została podpisana pomiędzy holdingiem LUKOIL Europe BV i austriacką firmą  AMIC Energy Management GmbH.

Sieć stacji na Litwie i Łotwie nadal będzie sprzedawać paliwo pod szyldem Lukoil w ramach 5-letniego porozumienia licencyjnego. W tym roku austriacki koncern energetyczny zdecyduje, czy  sieć stacji w Polsce zostanie przemianowana na markę AMIC Energy, która działa już na Ukrainie. Całkiem możliwe, że ten brand zostanie wprowadzony również do innych krajów bałtyckich. Cała transakcja ma zostać dopięta w drugim kwartale 2016 roku, gdy umowę zaakceptują wszyscy regulatorzy z Łotwy, Litwy i Polski.

Na Litwie i Łotwie sieci stacji będą zarządzane przez firmy UAB Laktarna oraz AS VIADA Baltija. Pierwsza  z nich posiada 42 punkty sprzedaży paliw i  dwa  dystrybucji na Litwie, pod szyldami Luktarna i Lukoil. W 60% firma ta należy do Ivana Paleicikanda. Z kolei AS Viada Baltija kieruje 30 stacjami na Łotwie (występującymi pod szyldami Lukoil oraz Viada). UAB Luktarna jest właścicielem 80 % udziałów w AS Viada Baltija.  

Sankcje
Sprzedaż stacji ma być efektem sankcji jakie Zachód nałożył na Rosję w ostatnim roku. Do tego wielu ekspertów podkreśla, że rosyjskie firmy z branży naftowej cierpią z powodu dużych spadków cen ropy na rynku. Specjaliści są zdania, że w ciągu dwóch lat do rosyjskiego budżetu wpłynęło nawet o 400 miliardów dolarów mniej zysków ze sprzedaży paliw. Gospodarka rosyjska w większości oparta jest na surowcach. Sprzedaż 230 stacji paliw to spory zastrzyk finansowy dla Lukoila, w trudnym dla rosyjskich firm okresie.
Tematy w artykule: paliwa Lukoil

Podobne wiadomości:

Paliwa tanieją i będą tanieć

Paliwa tanieją i będą tanieć

Aktualności 2015-07-22

Jest już Audi e-benzyna

Jest już Audi e-benzyna

Technika 2015-05-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.