mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > MAN: Wynegocjowali mniej zwolnień

MAN: Wynegocjowali mniej zwolnień

Zakończyły się negocjacje prowadzone między zarządem firmy i związkami zawodowymi w starachowickiej fabryce należącej do koncernu MAN. Rozmowy dotyczyły planowanych zwolnień grupowych. Ostatecznie pracę straci 150 pracowników, a kolejnym 85 nie zostaną przedłużone umowy na czas określony.

MAN: Wynegocjowali mniej zwolnień
W wyniku kryzysu niemiecki koncern MAN redukuje część etatów w swoich fabrykach, także tych zlokalizowanych w naszym kraju. Pracę straci część pracowników obu zakładów w Starachowicach i Niepołomicach. Od początku listopada prowadzone były rozmowy między związkami zawodowymi działającymi przy starachowickiej fabryce, a zarządem firmy. Dotyczyły one planowanych przez zarząd zwolnień grupowych. Na początku mówiono o redukcji 300 etatów, później o 300 i 106 pracownikach, którym w listopadzie i grudniu nie będą przedłużone umowy o pracę. Kolejna wersja to 220 osób w ramach zwolnień grupowych i 80 którym nie przedłużone będą umowy. Ostatecznie jednak zwolnieniami grupowymi ma zostać objętych 150 pracowników wydziału montażu wiązek elektrycznych i wydziału obróbki mechanicznej (pracodawca wycofał się z pomysłu zwalniania pracowników wydziałów autobusowych). Poza tym 85 osobom nie zostaną przedłużone umowy o pracę na czas określony. Niestety jeśli doliczy się do tego ponad 70 osób, które odeszły z firmy w listopadzie (głównie z powodu nie przedłużenia umów) to wychodzi na to, że zakład i tak zmniejszy zatrudnienie o 300 osób.

W czasie rozmów ustalono także kryteria ocen, którym poddani zostaną pracownicy. Oceny będą miały decydujący wpływ na to, które osoby zostaną zwolnione. Poruszony został również temat odpraw dla zwalnianych pracowników. Związki zawodowe uważają, że powinny być one znacznie wyższe niż te, które przysługują ustawowo.

Zarząd firmy nie jest w stanie wywiązać się w terminie z procedur ustawy o zwolnieniach grupowych, dlatego zapowiadane na 28 listopada wręczenie wypowiedzeń przesunięte zostanie na 10 grudnia (okres wypowiedzenia dla wszystkich pracowników będzie wynosić jeden miesiąc). Kilkanaście osób, które zostaną zwolnione, znajdzie pracę w wydziałach autobusowych.

Podobne wiadomości:

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

Komentuj:

~Pawel__T 2008-11-29

A mialo byc tak pieknie.. kilkaset miejsc pracy, dobre place, i raj... a wyszlo jak zawsze...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.