mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > MAN: naukowcy dla bezpieczeństwa

MAN: naukowcy dla bezpieczeństwa

Naukowcy zaprezentowali w siedzibie MAN Nutzfahrzeuge w Monachium wyniki ich dwu i półrocznej pracy naukowej dotyczącej przede wszystkim tego, jak za pomocą nowoczesnych technologii komunikacyjnych w przyszłości zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność ruchu ulicznego.

MAN: naukowcy dla bezpieczeństwa

Decydujące dla efektywności przyszłych systemów jest wcześniejsze ostrzeganie przed przeszkodami czy też niebezpieczeństwami dla uczestników ruchu. Podczas badań CoCar - elementu projektu badawczego AKTIV (adaptacyjne i współdziałające technologie na rzecz inteligentnego ruchu drogowego) przeanalizowano typowe sytuacje drogowe z zakresu ostrzegania przed niebezpieczeństwem, przeszkód drogowych, pomocy drogowej i zarządzania ruchem. Celem badań jest przekazanie do pojazdów znajdujących się w najbliższej okolicy istotnych pod względem bezpieczeństwa informacji np. ostrzeżenie przed utrudnieniami w ruchu czy też awaryjnymi hamowaniu poprzedzającego pojazdu. Dzięki temu można uniknąć ciężkich wypadków i podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach. Podczas czterech prób partnerzy inicjatywy badawczej CoCar przedstawili, na terenie testowym MAN Nutzfahrzeuge w Monachium, w jakim stopniu wczesnego ostrzegania mogą w przyszłości znajdować szerokie zastosowanie. Ciężarówka MAN oraz dwa samochody osobowe (Daimler i VW) zostały w tym celu wyposażone w odpowiednie urządzenia rejestrujące i informujące o całym szeregu zdarzeń oraz sytuacji na drodze.
 
Ostrzeżenie o hamowaniu awaryjnym:
Pojazd gwałtownie hamuje. Ta informacja zostaje przez ten pojazd przekazana na serwer i rozsyłana do innych pojazdów, znajdujących się w okolicy i wyposażonych w odpowiednie urządzenia CoCar.

Ostrzeżenie przed utrudnieniami w ruchu:
Pojazd wysyła ostrzeżenie jak tylko włącza się mu sygnalizacja ostrzegawcza. Informacja ta z serwera przekazywana jest innym, znajdującym się w okolicy i wyposażonych w odpowiednie urządzenia pojazdom. Systemy w pojazdach, na podstawie dokładnych danych odnośnie położenia i kierunku jazdy oceniają, czy to ostrzeżenie w rzeczywistości jest dla nich istotne

Ostrzeżenie przed pojazdami uprzywilejowanymi:
Pojazd wysyła ostrzeżenie jak tylko włączona zostanie sygnalizacja ostrzegawcza. Pojazdy jadące przed nim odbierają tę informację i weryfikują, czy jest dla nich istotna i jeśli tak, to sygnalizują to kierowcy podając odległość od tego pojazdu.

Przepływ danych w centrum zarządzania ruchem:
Odwiedzający centrum mogą na monitorze śledzić, które informacje i dane przychodzą do centrum i podlegają w nim weryfikacji i opracowaniu. Centrum może udzielać uczestnikom ruchu informacji odpowiednie wskazówki.

Transport i ruch drogowy w Europie nadal będzie się rozwijał. Do roku 2025 eksperci spodziewają się wzrostu ilości pojazdów o ok. 80%. Równocześnie w perspektywie długofalowej ubywa źródeł energii dla transportu i stają się one coraz droższe. Elastyczny, szybki i niezawodny transport dóbr i osób musi być z tego względu jak najbardziej efektywny. Natężenie ruchu, ubytek surowców naturalnych, rosnące oczekiwania związane z bezpieczeństwem oraz ochrona środowiska to aktualnie największe wyzwania.

MAN Nutzfahrzeuge jako wiodący producent pojazdów użytkowych chce wnieść znaczący wkład we wzrost efektywności transportowej. W ubiegłym roku koncern zainwestował ponad 257 milionów euro w prace badawczo-rozwojowe. MAN chcąc mieć wpływ na rozwój mobilności, współpracuje w ramach projektu AKTIV z wieloma uniwersytetami oraz partnerami badawczymi nad projektami związanymi z optymalizacją transportu.

AKTIV to skrót od „Adaptive und Kooperative Technologien für den Intelligenten Verkehr“. W tej niemieckiej inicjatywie badawczej udział bierze 29 partnerów – producentów pojazdów i poddostawców pojazdów, firmy oferujące oprogramowania i rozwiązania elektroniczne, telekomunikacyjne, instytuty badawcze, urzędy administracji publicznej. W ramach projektu zabezpieczenia i uczynienia transportu bardziej sprawnym, partnerzy do połowy roku 2010 chcą opracować nowe systemy wspierające pracę kierowcy, rozwiązania dla optymalnego zarządzania ruchem oraz komunikacji.

Projekt CoCar wprowadzony w ramach Inicjatywy Aktiv wspierany jest przez federalne Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami CoCar są Daimler AG, Ericsson GmbH, MAN Nutzfahrzeuge AG, Vodafone Group R&D Germany, oraz Volkswagen AG. Projekt realizowany był przez 2,5 roku a jego budżet wynosił 4 miliony Euro.


Podobne wiadomości:

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Bezpieczna jazda 2015-11-06

911 Turbo – o 320 argumentów więcej!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.