mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > MAN odda otrzymaną pomoc publiczną?

MAN odda otrzymaną pomoc publiczną?

Nie ma porozumienia w sprawie losów pomocy publicznej przyznanej fabryce samochodów ciężarowych MAN w Niepołomicach pod Krakowem. Rada Ministrów kolejny raz odłożyła już planowaną decyzję. Niemiecki koncern, który wcześniej odebrał ponad 52 mln zł budżetowej dotacji na budowę zakładu i utworzenie nowych miejsc pracy, nie dotrzymał warunków umowy inwestycyjnej: wskutek kryzysu i zmniejszenia popytu na ciężarówki, zredukował zatrudnienie o blisko połowę. Teraz rząd chce, by MAN pomoc zwrócił – informuje Rzeczpospolita.

MAN odda otrzymaną pomoc publiczną?
Dotacja z budżetu była podzielona: 47,7 mln zł przyznano inwestorowi jako wsparcie nakładów inwestycyjnych oraz 4,7 mln zł jako subwencję na utworzenie miejsc pracy. Firma wywiązała się z deklarowanej wcześniej wartości nakładów - w zakład zainwestowano ok. 100 mln euro. Ale z planowanego zatrudnienia 600 osób pracuje dziś tylko 370. Tymczasem według przepisów, niedotrzymanie jednego z warunków może skutkować odebraniem całej pomocy. MAN proponuje, że odda 2,1 mln zł jako proporcjonalną część dotacji na etaty, których brakuje. Ale rząd nie chce się na to zgodzić. Omawiane są nowe propozycje. Firma gotowa jest na kompromis. Tym bardziej, że sytuacja na europejskim rynku aut ciężarowych zaczyna się stopniowo poprawiać. Od stycznia do grudnia 2010 roku sprzedaż MAN w Polsce skoczyła w górę o prawie 36 proc. W ubiegłym roku MAN zwiększył produkcję do 6 tys. aut. Plany na rok 2011 zakładają wzrost o kolejny tysiąc. Niemiecki koncern ma w Polsce jeszcze jeden zakład - w Starachowicach. Produkuje tam autobusy. W tym roku inwestuje tam 6,5 mln euro w nową linię produkcji szkieletów dla Neoplana, przy której znajdzie zatrudnienie dodatkowych 50 pracowników.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.