mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > MAN w Polsce

MAN w Polsce

MAN produkuje obecnie w Starachowicach samochody ciężarowe oraz części do autobusów, zaś w Sadach koło Poznania autobusy. Już jesienią 2005 r. rozpoczną się prace związane z budową nowej fabryki MAN w Niepołomicach.

MAN w Polsce

Zakłady produkcyjne MAN - STAR TRUCKS & BUSES w Sadach i Starachowicach stanowią podstawowe ogniwo w łańcuchu produkcyjnym autobusów niskopodłogowych
MAN. Starachowice dostarczają komponenty i nadwozia w stanie surowym do pozostałych zakładów wchodzących w skład Grupy Neoman GmbH, odpowiedzialnych za produkcję autobusów miejskich, to jest do Sadów i Salzgitter w Niemczech. Fabryka w Sadach wykonuje autobusy kompletne, oraz  jest dostawcą niekompletnych autobusów (tzw. semi-bus) do zakładów w Salzgitter (MAN) oraz w Pisting (Neoplan)
 
Zakład w Starachowicach zajmuje powierzchnię 240 tys. m2, przy czym powierzchnia w pełni wyremontowanych hal wynosi blisko 59 tys. m2 a hal częściowo wyremontowanych prawie 13 tys.m2. fabryka dysponuje również 20 tys. m2 pod inwestycje. Zdolności produkcyjne starachowickiej fabryki pozwalają na wyprodukowanie 2,5 tys. sztuk autobusów surowych.

Zakład w Sadach zajmuje powierzchnię ponad 158 tys.m2, z tego fabryka autobusów 58,6 tys. m2, a rezerwa na potrzeby rozwoju produkcji wynosi blisko 87 tys. m2. Rocznie zakład w Sadach może opuścić 1,5 tys. kompletnych autobusów.
 
Zatrudnienie w zakładach produkcyjnych wynosi 2601 osób (stan na 31 lipca 2005). Łącznie MAN w Polsce zatrudnia ponad 2876 pracowników.
 
W pierwszym półroczu 2005 roku spółka MAN - STAR TRUCKS sprzedała 1002 pojazdy ciężarowe, o blisko 9,5% więcej  w porównaniu z I półroczem 2004 roku. Sukces ten jest tym bardziej wart podkreślenia, że dynamika sprzedaży całego rynku pojazdów użytkowych w segmencie powyżej 6 ton masy całkowitej jest w tym roku ujemna (-7,08%). Dzięki temu MAN - STAR TRUCKS zajmuje pierwszą pozycję w rankingu wielkości sprzedaży z łącznym udziałem 21,40% w klasie powyżej 6 ton masy całkowitej (przyrost udziału wyniósł 3,22%).

W dniu 16 sierpnia 2005 podpisano umowy w sprawie nowego zakładu MAN Nutzfahrzeuge w polskich Niepołomicach. Ostatecznego wyboru spośród wielu możliwych lokalizacji w Europie Wschodniej dokonano w oparciu o obszerny katalog kryteriów. Ostatnimi lokalizacjami branymi pod uwagę były Koszyce na Słowacji oraz Kraków (MAN w krakowskiej strefie). W końcowej fazie rozbudowy zakład powinien posiadać wydajność produkcyjną na poziomie 15 tys. samochodów ciężarowych rocznie i oferować zatrudnienie dla około 650 pracowników. Przedsiębiorstwo zainwestuje łącznie od 90 do 100 milionów euro. Budowa rozpocznie się jesienią 2005, a pierwszy ciężki samochód ciężarowy powinien opuścić zakład w połowie 2007 roku.

"W ciągu ostatnich 15 lat naszej działalności podjęliśmy w Polsce znaczące działania: przedstawicielstwo w zakresie samochodów ciężarowych i autobusów przekształciło się w roku 1993 w oficjalną spółkę importową. W roku 1996 zdecydowaliśmy się na budowę w Poznaniu fabryki autobusów. W roku 1997 zgodnie z planem zjechały tam z taśmy pierwsze pojazdy.

W roku 1999 przejęliśmy producenta samochodów ciężarowych - firmę STAR. W tamtejszej fabryce produkujemy obecnie przeważnie autobusy, ale również i samochody ciężarowe STAR z przeznaczeniem na polski rynek. Tym sposobem od roku 1993 zainwestowaliśmy na terenie Polski ponad 150 milionów euro w nasze przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą oraz zakłady produkcyjne, gdzie aktualnie zatrudniamy około 3.000 pracowników.

Budując nowy zakład montażowy samochodów ciężarowych zainwestujemy kolejne 90 do 100 milionów euro i stworzymy od 650 do 1.000 nowych miejsc pracy. (...) Nasze zakłady w Poznaniu i Starachowicach stały się integralną częścią naszej międzynarodowej sieci produkcyjnej. Charakteryzuje je  najwyższa kompetencja pracowników, wysoka produktywność, a także optymalne warunki ramowe. (...) Decyzja o lokalizacji nowego zakładu zawsze wyznacza kierunek i ma znaczenie dla całego przedsiębiorstwa. Braliśmy to pod uwagę, dokonując naszego wyboru. Przede wszystkim infrastruktura, która musi ułatwiać powiązanie z naszymi istniejącymi zakładami. Współpraca z partnerami musi być nieskomplikowana, dostawcy powinni znajdować się w pobliżu nas i muszą być atrakcyjni. Kryteria, które zadecydowały przy podjęciu decyzji, były liczne i różnorodne.

Panie i Panowie, decyzja, która wreszcie zapadła, nie była bynajmniej decyzją przeciw innemu miejscu, lecz za Polską i Niepołomicami" - powiedział Anton Weinmann, Prezes Zarządu Spółki MAN Nutzfahrzeuge AG, podczas podpisania umowy o budowę nowego zakładu produkcyjnego w Niepołomicach (Umowa z MAN-em podpisana).


Podobne wiadomości:

MAN w krakowskiej strefie

MAN w krakowskiej strefie

Aktualności 2005-09-14

Umowa z MAN-em podpisana

Umowa z MAN-em podpisana

Aktualności 2005-08-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.