mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > MAN wyróżniony przez ADAC

MAN wyróżniony przez ADAC

Podczas ogłoszonych w ubiegłym tygodniu wyników konkursu ADAC drugie miejsce za elektroniczny asystent skrętu w pojazdach ciężarowych uzyskała niemiecka firma MAN Nutzfahrzeuge.

MAN wyróżniony przez ADAC
W kategorii "Innowacja i środowisko" druga nagroda przyznana została elektronicznemu asystentowi skrętu w pojazdach ciężarowych. Nagrodzone zostały innowacyjne pomysły w dziedzinie bezpieczeństwa na drodze oraz ochrony środowiska w ruchu ulicznym. Jury, w skład którego wchodzili eksperci, przedstawiciele prezydium ADAC oraz prezesi związków VDA, VDIK i ZDK ocenili system bezpieczeństwa oferowany przez MAN jako istotny wkład w zwiększenie aktywnego bezpieczeństwa drogowego przy skręcaniu w ruchu ulicznym. Asystent skrętu MAN został nagrodzony z pomiędzy ponad 50 nominowanych rozwiązań. Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobył koncern Daimler za swoje litowo-jonowe baterie wykorzystane w produkcyjnej wersji modelu S 400 BlueHybrid.

Wraz z elektronicznym asystentem skrętu firma MAN Nutzfahrzeuge rozwinęła system dla pojazdów ciężarowych, wspierający kierowcę w trudnych warunkach ruchu ulicznego. Asystent pomaga opanować dotychczas sprzyjające wypadkom sytuacje drogowe, w szczególności skręt w prawo na skrzyżowaniu.

Asystent ostrzega kierowcę, wykonującego manewr skrętu, przed znajdującym się w obszarze stwarzającym zagrożenie pieszym lub rowerzystą, który ze względu na złą widoczność nie jest zauważony ani z przodu, ani z boku kabiny pojazdu. Dlatego właśnie pojazd rejestruje odstęp osób od ultradźwiękowych czujników, zamontowanych na froncie oraz w prawej części kabiny. Obserwują one w ten sposób szczególnie niebezpieczną strefę, w której przy skręcie w prawo dochodzi do wielu wypadków. System obejmuje przy zatrzymywaniu pojazdu obszar sięgający 2 metrów odległości i pozwala na zachowanie odstępów od pieszych lub rowerzystów. W przypadku zbliżania się do stojącego pojazdu pieszego lub pojawienia się rowerzysty, informacja na panelu deski rozdzielczej wzbudza czujność kierowcy. Dodatkowo poprzez sygnał dźwiękowy asystent ostrzega, jeśli przy dojeżdżaniu w strefie niebezpieczeństwa nadal znajdują się osoby.

System ten w minionych miesiącach znajdował się w fazie testów w ruchu ulicznym. W najbliższych latach MAN będzie wprowadzał go stopniowo do produkowanych przez siebie pojazdów.
Tematy w artykule: MAN

Podobne wiadomości:

MAN

MAN "pozbył się" STARA

Aktualności 2009-01-16

MAN przejmuje VW Truck&Bus Brazylia

MAN przejmuje VW Truck&Bus Brazylia

Aktualności 2008-12-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross