mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > MAN zmaga się z trudną sytuacją na rynku

MAN zmaga się z trudną sytuacją na rynku

Trudna sytuacja na rynku dotknęła także firmę MAN, która w pierwszym półroczu 2012 odnotowała niższy wynik. Przyczyniły się do tego przede wszystkim umiarkowana koniunktura na świecie oraz poczucie niepewności wielu klientów w obliczu europejskiego kryzysu zadłużenia.

MAN zmaga się z trudną sytuacją na rynku
Spadek popytu na pojazdy ciężarowe i autobusy dotyczy w szczególności ważnych dla sprzedaży pojazdów użytkowych rynków w Europie Środkowej i Południowej. Mimo trudnej sytuacji firmie MAN udało się w pierwszym półroczu utrzymać nowe zamówienia w sektorze Commercial Vehicles (pojazdy użytkowe) mniej więcej na stałym poziomie. Jednak w spółce MAN Latin America – ze względu na obowiązującą od niedawna w Brazylii normę emisyjną Euro V, pogarszającą się sytuację ekonomiczną oraz zaostrzenie warunków finansowania – poziom zamówień spadł w pierwszym półroczu 2012 o 22% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W tym samym czasie spółka MAN Truck & Bus odnotowała wzrost o 5%. Negatywne skutki kurczącego się rynku europejskiego firma MAN mogła zrekompensować dzięki silnemu wzrostowi ilości zleceń w Rosji i w innych regionach pozaeuropejskich, który został jednak okupiony niszą marżą. Ostatecznie wartość nowych zleceń uzyskanych w pierwszym półroczu 2012 w całej Grupie MAN wyniosła 8,3 mld Euro (w analogicznym okresie roku ubiegłego: 8,8 mld Euro / drugi kwartał 2012: 4,0 mld Euro / drugi kwartał 2011: 4,4 mld Euro).

W perspektywie całego roku firma MAN przewiduje spadek na europejskim rynku pojazdów użytkowych w przedziale 5–10%. Według kierownictwa pionu Commercial Vehicles spowoduje to lekkie obniżenie sprzedaży, maksymalnie o 5%. W spółce MAN Latin America wzrost sprzedaży i wyniku zostanie zwolniony na skutek wprowadzenia normy emisyjnej Euro V, pogarszającej się sytuacji ekonomicznej oraz zaostrzenia warunków finansowania. Mimo niekorzystnych okoliczności region ten nadal ma istotny wpływ na zyskowność przedsiębiorstwa. Firma MAN szacuje, że cały pion Commercial Vehicles wypracuje w bieżącym roku zysk ze sprzedaży na poziomie 4%.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.