mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > MG Rover - bez "happy-endu"

MG Rover - bez "happy-endu"

No i po jednej z najlepiej rozpoznawalnych brytyjskich marek. Producent samochodów z Longbridge ogłosił upadłość pomimo wcześniejszych, intensywnych rozmów z rządem i inwestorami.

Już wcześniej pojawiały się pogłoski o takiej możliwości. Zarząd firmy zlecił także badanie jej kondycji przez jedną z renomowanych firm audytingowych oraz rozmawiał z organizacjami przedsiębiorców i handlowymi, jak i władzami na temat pożyczki. Wszystko, by doprowadzić do uzyskania wsparcia, które wymagali potencjalni chińscy partnerzy z SAIC.

Decyzja o rządowym dofinansowaniu, którą chcieli przybliżyć dyrektorzy MG Rover poprzez poświadczenie prywatnych 10 milionów funtów, jednak nie zapadła. Tym samym trzecia strona negocjacji wycofała się z nich. Teraz SAIC może chcieć wykupić pozostałe składniki majątku brytyjskiej firmy, czego nie wykluczają jej przedstawiciele.

Do czasu, kiedy to nie nastąpi ponad 6.000 pracowników dwóch fabryk z Longbridge i z Birmingham może zostać zwolnionych. Stanie się tak nawet, pomimo włączenia się do negocjacji rządu Toniego Blaira, którego partia na pewno chciałaby tego uniknąć przed wyborami. Tym bardziej, że producent był związany z innymi fimami. Łącznie ocenia się, że nawet 25 tysięcy osób może ucierpieć na skutek upadku producenta aut MG i Rover.

Przypomnimy, że wcześniej to MG Rover żywo interesował się nowymi inwestycjami (mowa była między innymi o przejęciu FSO). Jednocześnie sam poszukiwał partnera, czego efektem były zaawansowane rozmowy z SAIC.

Chińska firma miała zainwestować prawie dwa miliardy dolarów, przejąć 70% udziałów, przejąć całą sieć sprzedaży oraz - co najważniejsze - zająć się opracowywaniem i produkcją nowych modeli na rynki globalne. Docelowo nowe spółka miała produkować i sprzedawać do miliona aut rocznie głównie na rynkach wzrostowych (Chiny i Indie) oraz w Europie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.