mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mała Japonia w Jelczu-Laskowicach

Mała Japonia w Jelczu-Laskowicach

W październiku 2004 r. firma NTK Technical Ceramics Polska inwestując 21 mln. zł otworzyła fabrykę w Jelczu-Laskowicach, na terenie Wałbrzyskiej SSE. Latem b.r. produkcję rozpocznie tu także nowy zakład należący do Accuromm Central Europe.

Mała Japonia w Jelczu-Laskowicach

Organizacja NTK w Polsce powstawała w rekordowym czasie. W przeciągu roku na obszarze 3 ha została zbudowana hala a kadra pracownicza przeszła 2 miesięczne szkolenie. Spośród prawie 50 pracowników zakładu, większość stanowią kobiety, ponieważ wg opinii przedstawicieli NTK TCP wykonywany rodzaj pracy wymaga od pracownika olbrzymiej precyzji i dokładności.

Nowa fabryka NTK TCP zajmuje się produkcją ceramicznych płytek skrawających, które są produktami jednorazowego użytku wykorzystywanymi w przemyśle motoryzacyjnym przy obróbce części samochodowych. W 2005 roku planowana produkcja zakładu wyniesie 240 tysięcy sztuk, a po upływie kolejnych dwóch lat wzrośnie o połowę. Decyzja o lokalizacji fabryki w Jelczu-Laskowicach spowodowana była między innymi koniecznością wybudowania zakładu w bezpośredniej bliskości klientów.

Firma planuje eksportować produkty do Japonii i USA, ale sprzedaż będzie również kierowana na rynek europejski. To właśnie rosnące zapotrzebowanie rynku europejskiego było jednym z powodów przemawiających za lokalizacją japońskiej fabryki w Polsce.

NTK Technical Ceramics Polska należy do koncernu NGK. Firma-matka jest jednym ze światowych liderów w produkcji świec zapłonowych do silników spalinowych i części ceramicznych wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym. Zatrudnia prawie 5 500 osób na całym świecie.

Na tym nie koniec ponieważ już latem bieżącego roku kolejny japoński inwestor - Accuromm Central Europe należący do grupy FUJI Seiko, rozpocznie swoją produkcję w Jelczu-Laskowicach.

W lipcu 2004 r. po otrzymaniu zezwolenia Accuromm, deklarował kwotę inwestycji na poziomie około 8,5 mln zł, dzisiaj wiadomo, że zainwestuje co najmniej 11 mln zł. Wiadomo też, że w nowej fabryce, na samym początku zatrudnienie znajdzie 45 osób. Na chwilę obecną formująca się kadra liczy 10 pracowników. Zakład będzie produkował narzędzia tnące do obróbki silników oraz skrzyni biegów.

Warto przypomnieć, że największymi klientami Accuromm CE są m.in. firmy, które już zdecydowały się na działalność w naszym kraju: Delphi, General Motors oraz Toyota Motor Manufacturing.

Inwestycje NTK i Accuromm to kolejny napływ japońskiego kapitału, tylko do końca 2003 r. przedsiębiorcy z Japonii zainwestowali w Polsce 258 mln USD. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST - PARK", jedna z najszybciej rozwijających się stref przemysłowych w Polsce, jest magnesem dla firm z kraju kwitnącej wiśni. "Invest - Park" to 10 podstref, które łącznie obejmują obszar o powierzchni 579,1 ha. Podstrefa Jelcz - Laskowice znajduje się na obrzeżach miasta i zajmuje powierzchnię 57,9 ha. To właśnie atrakcyjne warunki inwestycyjne w strefie w powiązaniu z istniejącym rynkiem pracy, potencjałem gospodarczym regionu oraz z korzystną lokalizacją  są czynnikiem determinującym dla rozwoju inwestycji.


Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!