mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Maleje eksport cieżarówek do Niemiec

Maleje eksport cieżarówek do Niemiec

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa szacuje, że w br. polski eksport do Niemiec zmniejszy się o 15%. Wzrost niemieckich zamówień możliwy jest nie wcześniej niż w 2010 r. Z analiz Izby wynika, że spadek eksportu do Niemiec najdotkliwiej odczuwają m.in. krajowi producenci samochodów ciężarowych.

GUS podaje, że Niemcy są głównym importerem polskich towarów i usług. W pierwszych pięciu miesiącach 2009 r., eksport do zachodnich sąsiadów wyniósł 9,8 mld euro, co stanowi 26,3% polskiego eksportu.

- Z uwagi na recesję, Niemcy mocno ograniczyły zamówienia w przemyśle (w tym zagraniczne), niemniej jednak jest kilka czynników skutecznie podtrzymujących popyt wewnętrzny, a tym samym handel (głównie detaliczny) i import - napisano w oświadczeniu PNIPH.

Wśród tych czynników Izba wymienia: niskie ceny towarów konsumpcyjnych powiązane z niskim poziomem inflacji i niskimi cenami energii, działania aktywizujące po stronie handlu (rabaty, wyprzedaże), programy koniunkturalne rządu niemieckiego (np. premia za złomowanie starych samochodów) oraz kurs złotówki do euro, wzmacniający konkurencyjność cenową polskich towarów na rynku niemieckim.


Podobne wiadomości:

Dacia jak Renault!

auto motor i sport 0000-00-00

Nadchodzą duże zmiany w przeglądach

Nadchodzą duże zmiany w przeglądach

Finanse i prawo 2015-09-01

Komentuj:

~tantus 2009-07-23

Niestety, ale Star przede wszystkim nie nazywa się już Star, tylko MAN Bus Polska i produkuje WYŁĄCZNIE elementy szkieletów autobusów MAN. Sprzedawane jeszcze w śladowych ilościach (i to zapewne do czasu) ciężarówki Star są produkowane w Austrii. Natomiast Jelcz jest obecnie pod nadzorem syndyka masy upadłościowej i jego przyszłość wisi na włosku (ZTCW to narazie nic nie produkują, bo Wojsko wstrzymało zamówienia). Cywilną ciężarówkę z Jelcza można sobie zamówić, tylko że od ładnych paru lat nikt tego nie zrobił...

~nie znasz się, to nie pisz 2009-07-23

Star produkuje wciąż śladowe ilości samochodów, a nadal w Jelczu można zamówić cywilną ciężarówkę, więc jak się nie znasz, to nie pisz.

~Jacy producenci? 2009-07-23

"Krajowi producenci samochodów ciężarowych"? Jacy krajowi producenci? Polscy producenci ciężarówek już nie istnieją, a jedynym zakładem produkującym obecnie ciężarówki w Polsce jest fabryka MAN w Niepołomicach. Czyli raptem jeden producent...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando