mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Małysz 15. w Dakarze! Sukces?

Małysz 15. w Dakarze! Sukces?

W miniony weekend w Santiago de Chile zakończyła się 35. edycja Rajdu Dakar. Najlepszą polską załogą samochodową, po kłopotach i wycofaniu się z rajdu Krzysztofa Hołowczyca, okazali się Adam Małysz i Rafał Marton, sklasyfikowani na 15. miejscu w rajdzie.

Małysz 15. w Dakarze! Sukces?
Czterokrotny medalista olimpijski, czterokrotny mistrz świata i czterokrotny zdobywca Pucharu Świata w skokach narciarskich, Adam Małysz zaliczył swój drugi Dakar. Pierwszy topowym samochodem. Przed startem marzeniem była czołowa dwudziestka. Nikt jednak nie oczekiwał tak dobrego wyniku w najtrudniejszym rajdzie świata od kierowcy, mającego za sobą dopiero jeden pełny sezon w rajdach cross country.

Na testach przed Dakarem Małysz przejechał Toyotą Hilux z Ovedrive Racing nieco ponad 100 kilometrów. Wjeżdżał się w samochód na odcinkach specjalnych, ale od razu był szybki. Na prologu zaskoczył wszystkich 14. czasem. Potem zdarzały się przygody. Na drugim etapie uciekło pół godziny po zakopaniu Toyoty na wydmach. Nasza załoga musiała hamować, aby nie doszło do kolizji z pojazdem Orlando Terranovy. Podczas kolejnych dwóch dni również trzeba było wykopywać się z piachu.

Od szóstego etapu Małysz zdecydowanie przyspieszył i w Cordobie wrócił na 14. pozycję w łącznej klasyfikacji. Rajdowy żółtodziób jechał wyjątkowo równo. Dziewięć razy ukończył etap w czołowej dwudziestce, trzy razy w piętnastce. Najlepszym wynikiem Adama pozostaje 13. lokata na etapie La Rioja - Fiambala, jednym z najtrudniejszych w Dakarze.

Końcówka rajdu nie była łatwa. W ostatnim dniu na pustyni Atacama, Toyota zawisła na kamieniach. Potem załoga trochę błądziła i na dodatek doszło do przebicia opony. Do ostatniego etapu Małysz startował za kilkoma ciężarówkami i na krętej, wąskiej drodze musiał wyprzedzać 800-konne potwory. Mimo tego zajął 16. miejsce na odcinku specjalnym, uciekając atakującym rywalom - Coffaro, Wasiliewowi, Lavieille, Errandonei. W końcowej klasyfikacji wyprzedził m.in. Gadasina, Vigouroux, Delahaye, Szalaya. Rywalizację zakończył krótki superoes niedaleko lotniska w Santiago.

- Cieszę się bardzo z ukończenia Dakaru i z osiągniętego wyniku - powiedział na mecie rajdu Adam Małysz. - Powoli dociera do mnie, że jesteśmy na piętnastym miejscu na mecie. Dla mnie to jak zwycięstwo! Trudno porównywać ten wynik do moich sukcesów ze skoków, ale na pewno Dakar kosztował mnie dużo więcej wysiłku. Ogólnie rajd był bardzo ciężki, trochę inny niż w zeszłym roku, ale na pewno wyjątkowo trudny. Bardzo pomógł mi samochód. Po dwóch - trzech oesach zacząłem już fajnie czuć auto. Bardzo szybko się w nim zaaklimatyzowałem. Toyota nie sprawiała żadnych kłopotów technicznych. W dużym stopniu przyczyniła się do naszego wyniku.

- To było marzenie, żeby ukończyć Dakar w pierwszej dwudziestce - i nasze marzenie się spełniło - powiedział Rafał Marton. - Wynik jest nieco lepszy niż oczekiwaliśmy. Bardzo się cieszymy. Adam pojechał wspaniały rajd. Wykonaliśmy kawał dobrej roboty. Dla mnie to też najbardziej udany Dakar w karierze.

Końcowa klasyfikacja 35. Dakar Rally

1. Stephane Peterhansel/Jean-Paul Cottret Mini All4 Racing 30:32.39
2. Giniel de Villiers/Dirk von Zitzewitz Toyota Hilux +42.22
3. Leonid Nowickij/Konstantin Zhiltsov Mini All4 Racing +1:28.22
4. Nani Roma/Michel Perin Mini All4 Racing +1:36.43
5. Orlando Terranova/Paulo Fiuza BMW X3 CC +1:49.10

...

15. Adam Małysz/Rafał Marton Toyota Hilux +6:06.02
36. Piotr Beaupre/Jacek Lisicki BMW X5 CC +17:52.37
71. Dariusz Żyła/Pierre Calmon Mitsubishi Pajero +35:45.47

W tegorocznej edycji Rajdu Dakar na starcie stanęło osiemnastu Polaków, z których 13. osiągnęło metę w Santiago de Chile. Po wypadkach z rajdu wycofali się Krzysztof Hołowczyc oraz Szymon Ruta, zaś awaria skrzyni biegów wyeliminowała polską załogę ciężarówki (Robert Szustkowski, Jarosław Kazberuk i Wojciech Białowąs).

Wśród motocyklistów najszybszym Polakiem okazał się Jakub Przygoński (11. miejsce). 22. linię mety osiągnął Jacek Czachor, zaś na 80. miejscu rajd ukończył Marek Dąbrowski. Ten ostatni jednak zasłużył na słowa pochwały, za to jak oddał swój silnik (zabroniona była pomoc mechaników) Cyrilowi Despres, późniejszemu zwycięzcy w tej kategorii Rajdu Dakar.

Z kolei w klasyfikacji quadów, swój sukces z debiutu w Rajdzie Dakar w 2009 roku powtórzył Rafał Sonik. Przed Polakiem uplasowali się tylko Argentyńczyk Marcos Patronelli i reprezentant gospodarzy Ignacio Casale. Na 13. miejscu linię mety minął Łukasz Łaskawiec, który, gdyby nie awaria w czwartek, w swoim debiucie znalazłby się z całą pewnością w czołowej dziesiątce.

Podobne wiadomości:

Isuzu D-Max gotowy na Rajd Dakar

auto motor i sport 0000-00-00

Podczas 35 edycji najtrudniejszego rajdu na świecie swojego przedstawiciela wystawi Isuzu.

Volkswagen Polo R WRC - idzie nowe

auto motor i sport 0000-00-00

W ostatnich latach rajdy nie pędziły do przodu za szybko. Spokojnie wygrywali Loeb i Citroën. Inni nie nadążali albo odchodzili. Ale teraz doszedł Volkswagen, a Loeb odchodzi na rajdową emeryturę, co ożywiło wszystkich. Będzie lepiej.

Komentuj:

oskar88 2013-01-25

jestem pod wrażeniem Małysza, nie wierzyłem, że uda mu się w ogóle dojechać do mety, a tu takiw wynik! Musi to być jego pasja, jeśli w tak krótkim czasie zdobył umiejetności, które mu pozwalają zdobyć 15 miejsce w dakarze to oby tak dalej!!!

~Al 2013-01-24

Ja uważam, że to wielki sukces ! GRATULACJE !

~reno 2013-01-22

w skokach nigdy nie został mitsrzem olimpijskim, może uda mu się ta sztuka w rajdach...?

~sukces!!! 2013-01-21

zdecuydowanie sukces, to dopero jego drugi start w takiej imprezie, wogóle w rajadahc terenowych jeździ od 2 czy 3 lat i już taki wynik, a nasz gwiazdor i faworty do wygranej Krzysztof H. mimo buńczucznych zapowiedzi do mety nie dojechał. Reasumują Małysz jest lepszy od Hołka

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.