mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mamy wybitne drogi!

Mamy wybitne drogi!

Owszem, mamy, ale w porównaniu z Pakistanem. W serwisie YouTube znaleźliśmy bardzo ciekawy dokument.

Mamy wybitne drogi!
Film arabskiej telewizji Al Jazeera opowiada o drodze zwanej Lowari Pass, która jest jedynym naziemnym połączeniem miasta Dir z wioskami w górach Chitral Valley. Odcinek ma 240 kilometrów i znajduje się na granicy z Afganistanem i to właśnie tutaj kierowcy codziennie ryzykują, dosłownie, swoje życie, aby zarobić dla rodziny 60 dolarów miesięcznie i bonus w wysokości 180 dolarów (duża kwota jak na pakistańskie standardy), jeśli... dojadą do celu żywi i z nienaruszonym ładunkiem.

Ich ciężarówki są ekstremalnie stare, często mające milion kilometrów na licznikach. Są zniszczone przez spadające lawiny, skały i obsuwy ziemi, które naptykają na swojej drodze. "Szosa" jest zużyta i wyjeżdżona do granic możliwości, a przy skarpie nie ma żadnych barier, choćby prowizorycznych - ba, nie ma tu często nawet wystarczającego miejsca, aby dwie ciężarówki mogły się bezpiecznie minąć. Najwyższym punktem jest ten, którego od poziomu morza dzieli aż 3.100 metrów (!!). Kolejnym problemem jest to, że na takich wysokościach powietrze jest tak rzadkie, że zdrowy człowiek ma duże problemy z koncentracją, a nawet świadomością i omdleniami. Do tego dochodzi ciśnienie, przez które kierowcy są często narażeni na niesamowicie silne bóle głowy, które przeszkadzają w w miare normalnym funkcjonowaniu. W samochodach hamulce przegrzewają się podczas silnych spadów, przez co koncentracja i zdolność przewidywania są niezmiernie poszukiwane i wręcz niezbędne, aby do celu dojechać żywym.

Przykład takiej drogi można też zobaczyć w jednym z odcinków brytyjskiego show motoryzacyjnego, produkowanego przez BBC, pod tytułem "Top Gear". W rzeczonym odcinku chłopcy pojechali na wyprawę do Boliwii trzema starymi terenówkami, gdzie w jednym momencie zostali zmuszeni wjechać na drogę pokroju tej, o której tutaj mowa. W jednej chwili było niesamowicie groźnie, gdy Range Rover Jeremy'ego Clarksona musiał minąć się z nową Toyotą Land Cruiser. Koła Range'a dzieliły od skarpy dosłownie milimetry.

Dokument Al Jazeery do obejrzenia >>TUTAJ<<.

Podobne wiadomości:

Polskie drogi będą nowoczesne

Polskie drogi będą nowoczesne

Polskie drogi 2015-08-07

Top 10 wydarzeń 2014

Top 10 wydarzeń 2014

Aktualności 2014-12-30

Komentuj:

~milion kilometrów? 2011-06-01

to żaden wyczyn dla ciężarówki :)

~sdf 2011-05-30

Dobry link, dzięki!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2018 – zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2018 – zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną – nowe Subaru XV!