mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza kobieta w F1

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza kobieta w F1

Smutna informacja dotarła do nas w tym tygodniu. W wieku 89 lat odeszła legendarna kobiet związana ze sportem motorowym, która w 2004 roku założyła Maserati Club.

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza kobieta w F1
Maria Teresa de Filipis jest pierwszą kobietą, która wystartowała w Formule 1. Włoszce udało się zakwalifikować do pięciu Grand Prix w sezonach 1958 i 1959. Niestety dwa razy musiała wycofać się z powodu awarii i tym samym została sklasyfikowana tylko w trzech wyścigach.

Pierwszy oficjalny start legendarnej zawodniczki to GP Belgii na torze Spa w 1958 roku. Wcześniej nie udało jej się zakwalifikować do Grand Prix Monako. Swój wyścig ukończyła na 10. miejscu tracąc do zwycięzcy, Tony'ego Brooksa dwa pełne okrążenia. Początkowo rywalizowała za kierownica Maserati 250 F, by później trafić do Porsche.

Swoją karierę Maria Teresa de Filippis rozpoczęła w wieku 22 lat, a pierwsze zwycięstwo zanotowała w Fiacie 500, wygrywając wyścig z Salerno do Cava de'Tirreni. W 1960 roku odeszła ze startów w wyścigach na aż 20 lat. Potem, w roku 1979 została członkiem klubu byłych kierowców Formuły 1 (International Club of Former F1 Grand Prix Drivers). Rok 1997 przyniósł jej fotel wiceprezesa, zaś w 2004 roku założyła Maserati Club.

Maria Teresa de Filippis urodziła się 11 listopada 1926 w Neapolu, w dniu śmierci miała 89 lata.  Do 1974 roku, gdy w F1 pojawiła się Lella Lombardi była jedyną kobietą, która kiedykolwiek wystartowała w Formule 1.
Tematy w artykule: Formuła 1 F1 Formula 1

Podobne wiadomości:

Ferrari Fangio sprzedane za astronomiczną...

auto motor i sport 2015-12-12

Ferrari 290 MM, zbudowane po to, żeby zmiażdżyć wszystkie wówczas istniejące bolidy. Ferrari osiągnęło swój cel, pięciokrotnie. Teraz auto-legenda trafiło na aukcję.

Nico Rosberg nowym menedżerem Roberta Kubicy

Nico Rosberg nowym menedżerem Roberta Kubicy

Aktualności 2017-09-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Toyota Supra – jakie silniki pod maską?
Nowa Toyota Supra – jakie silniki pod maską?
Na Festiwalu Szybkości w Goodwood zadebiutowała kilka dni temu nowa generacja Toyoty Supry. Co prawda wciąż zamaskowana i jeszcze nie w wersji produkcyjnej, ale teraz wiemy już więcej o nowym wcieleniu legendy.