mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Marzec lepszy dla producentów aut

Marzec lepszy dla producentów aut

Marzec był jak na razie najlepszym miesiącem dla producentów samochodów. W sumie w pierwszym kwartale br. linie produkcyjne krajowych fabryk opuściło ponad 210 tys. aut, to jednak o 21,6% mniej niż rok wcześniej.

Marzec lepszy dla producentów aut
Produkcja samochodów osobowych w Polsce wyniosła w marcu 79 448 aut, o 27,0% więcej niż miesiąc wcześniej i zaledwie o 1,1% mniej niż przed rokiem. Jedynie FSO zanotowała spadek w porównaniu do lutego (-2,7%). Pozostałe firmy wyprodukowały w marcu więcej aut – poinformował IBRM Samar.

W ujęciu kwartalnym Fiat Auto Poland jest jedynym producentem, który zwiększył tegoroczną produkcję.  Z taśm montażowych tyskiej fabryki zjechało od początku roku ponad 138 tys. aut., o 25,1% więcej niż rok wcześniej.  W zakładach Opla powstały w pierwszym kwartale blisko 23 tys. aut, o 59,6% mniej niż przed rokiem, a Volkswagen wyprodukował w Poznaniu nieco ponad 17,5 tys. pojazdów, co oznacza 23,3% spadku w ciągu roku. Największy spadek  odnotowała żerańska fabryka FSO SA -  wynik 16,4 tys. aut jest o 61,2% mniejszy od ubiegłorocznego. Tradycyjnie już ponad 97% (189 776 sztuk) produkcji trafiło na rynki zagraniczne.

Podobnie sytuacja przedstawia się u producentów aut dostawczych. Tu produkcja w marcu wyniosła 5 579 sztuk i była o 20,4% większa niż przed miesiącem, i jednocześnie o 52,0% mniejsza niż rok wcześniej. Łącznie od początku roku wyprodukowano w Polsce 15 226 pojazdów użytkowych, co oznacza spadek o 57,4% (20 541 sztuk). Obaj działający w kraju producenci VW i FAP odnotowali znaczne spadki produkcji. Niemal cała produkcja (ponad 97%) trafiła na rynki zagraniczne – podaje Samar.

Podobne wiadomości:

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

FSO zatrzymuje produkcję do 22 czerwca

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.