mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > McRea prowadzi, Hołek dobrze

McRea prowadzi, Hołek dobrze

31 grudnia rozpoczął się 27 Rajd Dakar. Z Barcelony w Hiszpanii przez Maroko, Mauretanię, Mali i Senegal, aż po metę w Dakarze kierowcy motocykli, quadów, aut terenowych i ciężarówek mają do pokonania ponad 9 tysięcy kilometrów.

McRea prowadzi, Hołek dobrze

Po trzydniowych procedurach administracyjnych i technicznych, w których musieli wziąć udział wszyscy startujący i ich ekipy serwisowe, w piątek rozegrany został pierwszy etap rajdu - prolog na plaży pod Barceloną. Była to pierwsza okazja dla 249 motocyklistów, 167 załóg samochodów i 70, zazwyczaj trzyosobowych, ekip ciężarówek do "rozgrzewki" przed afrykańskimi zmaganiami. W rajdzie nie zabrakło Polaków z zespołu Orlen Team: Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora na motocyklach KTM oraz Krzysztofa Hołowczyca z pilotem Jean-Marc Fortinem na Mitsubishi Pajero.

Zgodnie z przewidywaniami, na pierwszym oesie zwycięzcą w kategorii motocykli został Francuz David Fretigne na maszynie Yamaha. Krótki bo jedynie 6-kilometrowy oes dwaj polscy motocykliści zakończyli na 18 (Dąbrowski) i 29 (Czachor) miejscu. Natomiast wśród aut, na rozoranym i trudnym nawet dla czteronapędowców torze, niespodziwanie wygrał amerykanin Robby Gordon. Członek teamu Volkswagena wyprzedził między innymi weterana Dakaru, japończyka Masuokę w nie mniej zasłużonym dla historii rajdu Mitsubishi. Hołowczyc, również zasiadający za kierownicą Pajero, zaczął ostrożnie i uplasował się na 35 miejscu.

Kolejny dzień to 920 kilometrów "dojazdówki". Uczestnicy jadąc regularnymi drogami dotarli do Granady, gdzie rozegrany został kolejny, krótki odcinek. Na 10-kilometrowej próbie rozegranej na poligonie wojskowym dał o sobie znać kurz i piach, którego będzie już tylko przybywać w trakcie zmagań w Afryce.

Tu swą klasę pokazał Colin McRae. Szkot, debiutujący w Dakarze, jadąc nowym Nissanem, wyprzedził o 6 sekund zeszłorocznego triumfatora, Belga Stephane'a Peterhansela. Trzecie miejsce zajął kolejny rajdowiec Ari Vatanen, także w Nissanie.
Polsko-belgijska załoga Hołowczyc-Fortin w barwach Orlen Teamu zajęła wysoką 23 pozycję (wśród debiutantów drugą po McRea). Motocykliści, Czachor i Dąbrowski zostali sklasyfikowani odpowiednio na 37 i 19 pozycji. Ogólnie, po dwóch próbach czasowych, nasi reprezentanci w Dakarze są na 29 (Hołowczyc-Fortin), 12 (Dąbrowski) i 28 (Czachor) miejscu.

Dziś, po nocnej przeprawie promowej uczestnicy 27 Rajdu Dakar zawitali na "czarny ląd". Pierwszy, 666-kilometrowy odcinek w Maroku, rozpoczyna prawdziwą przygodę z pyłem, piachem i skwarem pustyni. Po sześciu kolejnych oesach w Mauretanii, dwóch w Mali i dwóch w Senegalu, Rajd dobiegnie końca w Dakarze, 16 stycznia. Do tego czasu możemy spodziewać się jeszcze wielu zmian w stawce i wielu okazji dla Polaków z Orlen Teamu na uzyskanie jak najlepszych wyników.


Najświeższe informacje:

Gęsta mgła uniemożliwiła loty śmigłowców sanitarnych zabezpieczających trasę rajdu. W związku z tym odwołano odcinek specjalny w Maroku. Na razie wstrzymano start motocyklistów, oczekuje się na decyzję co do innych klas.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.