mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mercedes: ECOkursy dla kierowców aut dostawczych

Mercedes: ECOkursy dla kierowców aut dostawczych

Najnowocześniejsza technologia zapewnia bezpieczeństwo tylko w ograniczonym stopniu - jest tyle warta, na ile jej użytkownik potrafi prawidłowo z niej korzystać. To samo dotyczy pojazdów dostawczych. Wykorzystuje to marka Mercedes-Benz w swoim Sprinterze z technologią BlueEFFICIENCY.

Mercedes: ECOkursy dla kierowców aut dostawczych
Szkolenie ECO samochodami Mercedes-Benz Sprinter dedykowane jest kierowcom i kierownikom parków samochodowych a ma dostarczyć informacji o prawidłowym korzystaniu z rozwiązań technicznych w pojeździe i ekonomicznej technice jazdy. Dodatkową zaletą ekonomicznego stylu jazdy jest większy relaks za kierownicą oraz wyższy poziom bezpieczeństwa.

Szkolenia dla kierowców Mercedes-Benz cieszą się już sporą renomą. Firma opracowała kompleksową ofertę szkoleń z udziałem doświadczonych instruktorów, które pozwalają na opanowanie własnego pojazdu z uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa i rentowności. Od ponad 40 lat dostępne są szkolenia dla kierowców ciężarówek, od 16 - dla kierowców autobusów, a od 12 - dla kierowców samochodów osobowych. Do tej oferty dołączyły w roku 2006 również szkolenia ECO dla kierowców aut dostawczych.

Program szkolenia ECO dla kierowców samochodów dostawczych jest oparty na wypróbowanym od ponad 10 lat, bardzo praktycznym szkoleniu ECO dla kierowców samochodów osobowych. W Centrum programu a zarazem punktem odniesienia jest dziesięć wskazówek ECO. Są prezentowane na przykładach z życia codziennego kierowców i właścicieli samochodów dostawczych. Naturalnie modyfikacji uległa również część programu związana z informacjami technicznymi i technologicznymi.

Jednodniowe szkolenie ECO daje kierowcom możliwość praktycznego zapoznania się z zasadą "niższa prędkość obrotowa, większa wydajność". Pierwszy raz trasę testową szkoleni kierowcy pokonują w swoim dotychczasowym stylu jazdy, bez ingerencji trenera. W jej trakcie mierzone jest zużycie paliwa, liczba zmian biegów, prędkość obrotowa i czas jazdy. Następnym krokiem jest prezentacja podstaw teoretycznych do ekonomicznej jazdy, takich jak stosowana fizyka jazdy, charakterystyki wykreślne zużycia paliwa, krzywe mocy, przełożenia skrzyni biegów i wiele innych. Zasadniczo dla tej samej mocy jazdy przy niskiej prędkości obrotowej na wysokim biegu silnik potrzebuje mniej paliwa niż przy wyższej prędkości obrotowej na niższym biegu (chociaż w takiej sytuacji dalej należy wciskać pedał gazu "do podłogi").

Instruktorzy szkolenia ECO przekazują także ważne rady odnośnie ciśnienia w oponach. Wciąż ok. 30% wszystkich pojazdów porusza się ze zbyt niskim ciśnieniem, i tutaj leży znaczący potencjał oszczędności. Co równie ważne, prawidłowe ciśnienie w oponach zapewnia wzrost bezpieczeństwa. Część teoretyczna kończy się uczestnictwem w jeździe demonstracyjnej - kiedy to trener wsiada za kierownicę i pokazuje w praktyce to, o czym wcześniej mówił. Następnie kolej na ponowne pokonanie tej samej trasy przez kursantów - już z zastosowaniem nowonabytej wiedzy.

10 ECO-wskazówek, jak jeździć oszczędniej:
- Odpowiednio wczesne przełączenie na wyższy bieg;
- Unikanie wysokich prędkości ewentualnie wysokich prędkości obrotowych;
- Równomierne tempo - umożliwienie toczenia;
- Unikanie niepotrzebnego hamowania - przewidująca jazda
- Po uruchomieniu - natychmiastowe ruszanie;
- Wykorzystanie techniki;
- Unikanie niepotrzebnej pracy silnika;
- Unikanie niepotrzebnych elementów wyposażenia i zabudów;
- Unikanie niepotrzebnego ładunku dodatkowego;
- Prawidłowe ciśnienie w oponach.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mercedes Sprinter
Mercedes Sprinter
Cena podstawowa już od: 96 222 PLN brutto
Dostępne nadwozia: furgon-4dr. rama-2dr.

Podobne wiadomości:

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie...

Aktualności 2017-12-19

Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!

Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!

Aktualności 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.