mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mercedes Unimog najlepszy na off-road

Mercedes Unimog najlepszy na off-road

Czytelnicy magazynu "Off Road" uznali Unimoga za najlepszy pojazd off-roadowy w kategorii "pojazdy specjalne". To już dziewiąty triumf tego modelu w tym plebiscycie.

Mercedes Unimog najlepszy na off-road
Konkurs na najlepsze modele terenowe roku obejmował trzynaście kategorii, w których startowało 53 producentów. Ponad 74.000 czytelników wybierało faworytów spośród 125 modeli. Unimog zajął w swojej kategorii pierwsze miejsce z imponującym wynikiem 31,1 proc. głosów.

Przypomnijmy, że po 10 latach produkcji gama modelowa Unimoga otrzymała kompletnie nowe nadwozie i kabinę. Pojazdy robocze kryjące się pod oznaczeniami od U 216 do U 423 oraz U 530, a także ekstremalne wersje off-roadowe U 4023 i U 5023 wyposażone zostały w nowoczesne silniki Euro VI o mocy do 220 kW (299 KM) w U 530 oraz 170 kW (231 KM) w U 5023. Pierwsza cyfra w nazwie modelu informuje o rozmiarze pojazdu (na przykład 4 odpowiada oferowanemu wcześniej Unimogowi U 400), podczas gdy dwie kolejne oznaczają początek wartości mocy w koniach mechanicznych, np. 23 dla 230 KM.

Sprawdzona koncepcja kabiny z krótką maską towarzyszy off-roadowemu Unimogowi od 1974 roku. Projektanci musieli skonfrontować jej wymogi z wyzwaniem montażu technologii Euro VI. Ich sukces tkwi w przesunięciu silnika o jeden metr wstecz, pod kabinę. W porównaniu do poprzednika nowa kabina jest o 120 mm dłuższa i zawieszona nieco wyżej.
 
Całkowicie przeprojektowany został system kontroli ciśnienia w ogumieniu "Tirecontrol Plus". Teraz wartość ciśnienia odpowiednia dla konkretnych zastosowań może zostać z łatwością ustawiona za pośrednictwem wyświetlacza pozwalającego na wybór programu "Road" (droga), "Sand" (piasek) lub "Rough road" (wymagająca nawierzchnia). Dynamicznie ukształtowana osłona chłodnicy i nowy zderzak z oświetleniem w nowoczesnej formie już na pierwszy rzut oka manifestują terenową dzielność Unimoga.

Zmiana wyprofilowania ramy wskutek centralnego umieszczenia silnika pozwoliła na obniżenie środka ciężkości przy zachowaniu dużego prześwitu, kluczowego z punktu widzenia zastosowań off-roadowych.
 
Pojazdy robocze Unimog z szeroką przednią szybą zapewniają znakomite pole widzenia zimą, podczas odśnieżania, i latem, w trakcie koszenia trawy. Wszystkie modele otrzymały kabinę z zupełnie nowym panelem instrumentów, nowe systemy hydrauliki roboczej i siłowej, a także synergiczny napęd trakcyjny, pozwalający przejść podczas jazdy z trybu ręcznej zmiany biegów na przekładnię hydrostatyczną.

Magazyn "Off Road" organizuje wśród swoich czytelników plebiscyt na najlepsze pojazdy terenowe od 1982 roku.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Mercedes
Tematy w artykule: Mercedes Mercedes Unimog offroad jazda offroadowa

Podobne wiadomości:

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-16

Mercedes wycofuje ze sprzedaży elektryczny model

Mercedes wycofuje ze sprzedaży elektryczny...

Aktualności 2017-07-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Polscy kierowcy potrafią już jeździć na suwak, ale bardzo rzadko potrafią sprawnie utworzyć tzw. korytarz ratunkowy, dzięki któremu karetka pogotowia może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Za niestosowanie tej zasady będzie można dostać mandat - nawet do 900 zł.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech