mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mercedes i rekord prędkości ponad 400 km/h

Mercedes i rekord prędkości ponad 400 km/h

Mercedes zaprasza do swojego Muzeum, gdzie prezentowany jest wyjątkowy samochód, który  w 1938 roku ustanowił rekord prędkości na drodze publicznej. Jak do tej pory nikt, ani nic nie zdołało poprawić tego rekordu. Wtym roku mija 75 lat od tego historycznego wydarzenia.

Mercedes i rekord prędkości ponad 400 km/h
Dokładnie 28 stycznia 1938 roku miało miejsce historyczne wydarzenie i to nie tylko w dziejach Mercedesa, ale i całej motoryzacji. Rudolf Caracciola za kierownicą specjalnego modelu W125 osiągnął 432.7 km/h ustanawiając rekord prędkości  na drodze publicznej.

Miejscem osiągnięcia tak wysokiej prędkości była drogą pomiędzy Frankfurtem nad Menem oraz Darmstadt. Włoski kierowca osiągnął wynik dokładnie 432.692 km/h na dystansie 1 km ze startu lotnego. Włoch musiał wykonać dwie próby w odwrotnych kierunkach, a rezultat jest średnią obu osiągniętych wyników.

Samochód, którym włoski kierowca pobił rekord prędkości był model W125, jeden z sławnych aut wyścigowych nazywanych "Srebrnymi Strzałami". Egzemplarz ten był wyposażony w silnik V12 podwójnie doładowany, który z pojemności 5.6 litra dostarczał moc 736 KM. Największym jednak atutem tego auta była jego aerodynamika. W125 charakteryzował się współczynnikiem oporu powietrza, który wynosił 0.157. Motor chłodzony był za pomocą radiatora zanurzonego w 500 litrowym zbiorniku z wodą i lodem.

Wynik jaki uzyskał Caracciola robi ogromne wrażenie nawet w dzisiejszych czasach. Owszem Bugatti Veyron Super Sport osiągnął prędkość 434 km/h, ale wynik ten został ustanowiony na zamkniętym testowym torze Volkswagena Ehra-Lessien, który dysponuje 8 km prostą.

Podobne wiadomości:

Mercedes Digital Light HD - rewolucyjne światła ze Stuttgartu

Mercedes Digital Light HD - rewolucyjne...

Technika 2016-12-02

Mercedes AMG GT R – znamy polskie ceny

Mercedes AMG GT R – znamy polskie ceny

Aktualności 2016-11-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport