mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mercedes rozszerza gamę ciężarówek spełniających normę EEV

Mercedes rozszerza gamę ciężarówek spełniających normę EEV

Norma EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicle) zakłada poziom emisji cząstek stałych o jedną trzecią niższy niż określony już i tak rygorystycznym limitem normy Euro 5. Od lipca 2010 w rozszerzonej ofercie samochodów ciężarowych znajdą się stopniowo kolejne modele pojazdów Mercedes-Benz Actros, Axor i Atego określonych klas mocy, wyposażane w technologię EEV.

Mercedes rozszerza gamę ciężarówek spełniających normę EEV
W samochodach Mercedes-Benz Econic silnik BlueTec EEV jest elementem rozszerzonego zakresu dostawy od stycznia 2010. W niektórych krajach Europy technologia ta jest objęta dotacjami rządowymi. W tym celu silniki typoszeregu OM 920 i OM 501 zostały ponownie zmodyfikowane. Wyposażone w nie pojazdy użytkowe Mercedes-Benz są opatrzone dodatkową tabliczką znamionową “BlueTec EEV”.

Samochody wyposażone fabrycznie w silniki BlueTec EEV są dostępne opcjonalnie od października 2009; dotyczy to pojazdów drogowych typoszeregów Mercedes-Benz Actros o mocy 300 kW (408 PS), 320 kW (435 PS) i 335 kW (456 PS) oraz Mercedes-Benz Axor o mocy 210 kW (286 PS) i 240 kW (326 PS). Od lipca 2010 dostępne będą wersje BlueTec EEV pojazdów Actros o mocy 235 kW (320 KM) i 265 kW (360 KM), rozszerzając tym samym ofertę BlueTec EEV w silnikach OM 501 LA (największy silnik o mocy 350 kW nie jest dostępny w wersji EEV).

Pojazdy Mercedes-Benz Atego będą oferowane w wersji EEV sukcesywnie od marca 2010 we wszystkich klasach mocy silników OM 924 LA (130 kW (177 KM), 160 kW (218 KM)) i OM 926 LA (175 kW (238 KM), 188 kW (256 KM), 210 kW (286 KM)).

W celu zdecydowanego uatrakcyjnienia produktu i dalszego wzrostu jego wartości technologia BlueTec EEV stała się elementem rozszerzonego zakresu wyposażenia standardowego pojazdów Mercedes-Benz Econic, wykorzystywanych często przez służby komunalne i firmy dostawcze do przewozów w obciążonych emisją substancji szkodliwych centrach miast. Dotyczy to zarówno wersji z silnikiem wysokoprężnym 210 kW (286 KM), jak i 240 (326 KM).

Rozwiązania techniczne umożliwiające spełnienie dobrowolnej normy emisji zanieczyszczeń w spalinach EEV bazują na nowej technologii dieslowskiej BlueTec5 Mercedes-Benz i polegają na zamontowaniu dodatkowych elementów technologicznych. W silniku OM 501 LA w wersji EEV, dzięki zmienionej charakterystyce pracy, uzyskano redukcję emisji cząstek stałych o ponad 30 procent. Silniki te charakteryzuje podwyższone ciśnienie wtrysku, modernizacji uległ układ wtryskiwaczy, przewodów wtryskowych i uchwytów.

Silnik OM 920 LA został poddany głębokim zmianom technicznym i jest obecnie oferowany w wersji EEV jako OM 924 LA EEV i OM 926 LA EEV we wszystkich dostępnych klasach mocy. Dodatkowe oczyszczanie spalin nie jest konieczne. Rozwiązanie EEV w samochodach ciężarowych Mercedes-Benz jest pod względem konserwacji, trwałości, zużycia paliwa, masy i wielkości równoważne ze sprawdzoną już technologią BlueTec 5.

W Niemczech technologia EEV w samochodach ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t jest objęta rządowym programem dotacji za pośrednictwem banku KfW-Förderbank (nowa definicja wartości obowiązujących w Niemczech od wiosny 2010 – patrz załącznik dot. dotacji). W Holandii również obowiązuje system dopłat ze środków programu rządowego.

W Austrii pojazdy wyposażone w silniki EEV także są objęte subwencjami, w formie 10-procentowego zmniejszenia opłat za przejazdy autostradami na terenie tego kraju. Klienci, których pojazdy typu Actros są już wyposażone w czujniki emisji tlenków azotu NOx (od jesieni 2007), mają możliwość dokonania ich adaptacji na technologię EEV i dzięki temu korzystania także z obniżonych opłat drogowych.


Podobne wiadomości:

Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował

Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował

Premiery 2018-01-15

Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!

Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!

Aktualności 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Polscy klienci mogą już składać zamówienia na nowego Mercedesa CLS. Model, który zadebiutował pod koniec listopada na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles kosztuje od 350 500 zł.