mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mercedes rozszerza gamę ciężarówek spełniających normę EEV

Mercedes rozszerza gamę ciężarówek spełniających normę EEV

Norma EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicle) zakłada poziom emisji cząstek stałych o jedną trzecią niższy niż określony już i tak rygorystycznym limitem normy Euro 5. Od lipca 2010 w rozszerzonej ofercie samochodów ciężarowych znajdą się stopniowo kolejne modele pojazdów Mercedes-Benz Actros, Axor i Atego określonych klas mocy, wyposażane w technologię EEV.

Mercedes rozszerza gamę ciężarówek spełniających normę EEV
W samochodach Mercedes-Benz Econic silnik BlueTec EEV jest elementem rozszerzonego zakresu dostawy od stycznia 2010. W niektórych krajach Europy technologia ta jest objęta dotacjami rządowymi. W tym celu silniki typoszeregu OM 920 i OM 501 zostały ponownie zmodyfikowane. Wyposażone w nie pojazdy użytkowe Mercedes-Benz są opatrzone dodatkową tabliczką znamionową “BlueTec EEV”.

Samochody wyposażone fabrycznie w silniki BlueTec EEV są dostępne opcjonalnie od października 2009; dotyczy to pojazdów drogowych typoszeregów Mercedes-Benz Actros o mocy 300 kW (408 PS), 320 kW (435 PS) i 335 kW (456 PS) oraz Mercedes-Benz Axor o mocy 210 kW (286 PS) i 240 kW (326 PS). Od lipca 2010 dostępne będą wersje BlueTec EEV pojazdów Actros o mocy 235 kW (320 KM) i 265 kW (360 KM), rozszerzając tym samym ofertę BlueTec EEV w silnikach OM 501 LA (największy silnik o mocy 350 kW nie jest dostępny w wersji EEV).

Pojazdy Mercedes-Benz Atego będą oferowane w wersji EEV sukcesywnie od marca 2010 we wszystkich klasach mocy silników OM 924 LA (130 kW (177 KM), 160 kW (218 KM)) i OM 926 LA (175 kW (238 KM), 188 kW (256 KM), 210 kW (286 KM)).

W celu zdecydowanego uatrakcyjnienia produktu i dalszego wzrostu jego wartości technologia BlueTec EEV stała się elementem rozszerzonego zakresu wyposażenia standardowego pojazdów Mercedes-Benz Econic, wykorzystywanych często przez służby komunalne i firmy dostawcze do przewozów w obciążonych emisją substancji szkodliwych centrach miast. Dotyczy to zarówno wersji z silnikiem wysokoprężnym 210 kW (286 KM), jak i 240 (326 KM).

Rozwiązania techniczne umożliwiające spełnienie dobrowolnej normy emisji zanieczyszczeń w spalinach EEV bazują na nowej technologii dieslowskiej BlueTec5 Mercedes-Benz i polegają na zamontowaniu dodatkowych elementów technologicznych. W silniku OM 501 LA w wersji EEV, dzięki zmienionej charakterystyce pracy, uzyskano redukcję emisji cząstek stałych o ponad 30 procent. Silniki te charakteryzuje podwyższone ciśnienie wtrysku, modernizacji uległ układ wtryskiwaczy, przewodów wtryskowych i uchwytów.

Silnik OM 920 LA został poddany głębokim zmianom technicznym i jest obecnie oferowany w wersji EEV jako OM 924 LA EEV i OM 926 LA EEV we wszystkich dostępnych klasach mocy. Dodatkowe oczyszczanie spalin nie jest konieczne. Rozwiązanie EEV w samochodach ciężarowych Mercedes-Benz jest pod względem konserwacji, trwałości, zużycia paliwa, masy i wielkości równoważne ze sprawdzoną już technologią BlueTec 5.

W Niemczech technologia EEV w samochodach ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t jest objęta rządowym programem dotacji za pośrednictwem banku KfW-Förderbank (nowa definicja wartości obowiązujących w Niemczech od wiosny 2010 – patrz załącznik dot. dotacji). W Holandii również obowiązuje system dopłat ze środków programu rządowego.

W Austrii pojazdy wyposażone w silniki EEV także są objęte subwencjami, w formie 10-procentowego zmniejszenia opłat za przejazdy autostradami na terenie tego kraju. Klienci, których pojazdy typu Actros są już wyposażone w czujniki emisji tlenków azotu NOx (od jesieni 2007), mają możliwość dokonania ich adaptacji na technologię EEV i dzięki temu korzystania także z obniżonych opłat drogowych.


Podobne wiadomości:

Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował

Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował

Premiery 2018-01-15

Nowy Mercedes Klasy A - pierwsze zdjęcia wnętrza

Nowy Mercedes Klasy A - pierwsze zdjęcia...

Aktualności 2017-11-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.