mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mgła przyczyną wypadków

Mgła przyczyną wypadków

Mgła sprawia, że kierowca, choć jedzie wolniej, automatycznie niebezpiecznie zmniejsza dystans do poprzedzającego pojazdu. Doprowadza to do zwiększonego ryzyka wypadków.Podczas mgły cienka warstwa mikroskopijnych kropelek na powierzchni jezdni może być przyczyną tzw. lepkiego aquaplaningu.

Mgła przyczyną wypadków
Z maleńkich kropelek tworzących mglistą zawiesinę powstaje cienka warstwa na powierzchni drogi, mieszając się z kurzem, śladami oleju lub z gumą z opon, pozostawioną na jezdni np. podczas hamowania. Taka mieszanka jest bardzo śliska i niebezpieczna. To właśnie ona może być przyczyną tzw. lepkiego aquaplaningu, czyli utraty przyczepności opon, która nie jest spowodowana nadmiarem wody na jezdni.

Kierowcy często myślą, że aby doszło do aquaplaningu niezbędny jest obfity deszcz i kałuże na jezdni. Tymczasem mgła również może doprowadzić do poślizgu wskutek utraty przyczepności – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Mgła powstaje m.in. podczas zetknięcia się ciepłej masy powietrza z zimną lub przez ochłodzenie się wilgotnego powietrza wznoszącego się w górę. Zjawisko to często występuje jesienią i ponieważ może się pojawić nagle, szczególnie nocą i nad ranem, jest bardzo niebezpieczne. Jadąc w gęstej mgle należy przede wszystkim zwolnić i zachować bezpieczny dystans do poprzedzającego samochodu
– radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Wszyscy kierowcy powinni też zwracać uwagę na prawidłowe używanie świateł przeciwmgłowych. Przy gęstej mgle ich brak powoduje, że samochód jest dużo mniej widoczny, jednak kiedy światła przeciwmgłowe używane są podczas dobrej przejrzystości – oślepiają innych kierowców, w znaczny sposób utrudniając im podróż. Używającemu świateł przeciwmgłowych w warunkach, które tego nie wymagają grozi mandat i punkty karne.

Podróżuj bezpiecznie we mgle:
- zwolnij, wjeżdżając w zamglony obszar;
- utrzymuj stały dystans do poprzedzającego samochodu;
- jeśli widoczność spada poniżej 12 metrów, prędkość nie powinna przekraczać 30 km/h;
- unikaj gwałtownego hamowania, które może grozić poślizgiem;
- mgła nie jest zjawiskiem jednorodnym, dlatego włączając lub wyłączając światła przeciwmgłowe reaguj adekwatnie do panujących w danym momencie warunków.

Podobne wiadomości:

Tragiczny bilans na drogach

Tragiczny bilans na drogach

Aktualności 2016-03-29

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.