mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Michelin X One MaxiTrailer - dla naczep

Michelin X One MaxiTrailer - dla naczep

Michelin zaprezentował nową opone dla naczep X One MaxiTrailer. To opona stworzona z myślą o nowoczesnych przedsiębiorstwach transportowych. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii i rozwiązań, właściciele pojazdów ciężarowych mogą polegać na osiągach, uniwersalności oraz oszczędności wynikającej z dłuższego życia opony.

Michelin X One MaxiTrailer - dla naczep
Podczas testów przeprowadzonych w ośrodku firmy QinetiQ w Chobham w Wielkiej Brytanii, auta ciężarowe były poddane próbie pochyłości. Pokazały one jak bardzo przyczepność opon zamontowanych w naczepie może być poprawiona, poprzez prawidłowy dobór ogumienia. Próbie poddano zestawy (ciągnik z naczepą) z załadunkiem równym 43 800 kg. Na pierwszej naczepie zamontowane były opony MICHELIN 445/45 R 22.5 X One MaxiTrailer oraz na drugiej 385/65 R 22.5 XTE3.

Test przechyłowy polegał na powolnym zwiększaniu kąta pochylenia platformy, na której ustawiony jest w pełni załadowany zestaw, aż do osiągnięcia wartości granicznej, przy której następuje zerwanie przyczepności opon od podłoża. W ten sposób symulowane jest zachowanie zestawu na zakręcie, gdy na poruszający się pojazd działają podobne siły. Wynik opon X One MaxiTrailer na poziomie 26,2o przechyłu okazał się o 6,5% lepszy, niż przy tak samo załadowanej naczepie ze standardowymi oponami 385/65 R22.5 XTE3, które uzyskały i tak bardzo dobry wynik 24,6 stopnia.

Skąd tak wyraźna różnica w rezultatach testu? Wynika ona ze specyficznej budowy opony X One MaxiTrailer. Jej konstrukcja oparta jest na technologii Infinicoil, jednej z kluczowych innowacji Michelin Durable Technologies. Polega ona na zastosowaniu 400 metrów stalowego kordu nawiniętego na całej szerokości czoła opony celem zapewnienia wyjątkowej trwałości i równomiernych form zużycia opony. Na lepszą przyczepność znacząco wpływa też rozmiar opony i jej niższy profil, co zwiększa sztywność boczną opony i zapewnia lepszy kontakt z podłożem. W porównaniu do standardowej opony o rozmiarze 385/65 R 22.5 na oś wleczoną, bieżnik MICHELIN X One MaxiTrailer 455/45 R 22.5 jest o 120 milimetrów szerszy. Jak podkreśla Paul Kendrick, produkt manager firmy Michelin, przeprowadzony test jest potwierdzeniem informacji odnośnie opon X One MaxiTrailer, jakie otrzymujemy od kierowców, którzy podkreślają zdecydowanie zauważalną poprawę stabilności pojazdu podczas jazdy na oponach 455/45 R 22.5.

Równocześnie opona MICHELIN X One MaxiTrailer 455/45 R 22.5 zwiększa zdolność załadunku w naczepie oraz zmniejsza koszty eksploatacyjne firmy transportowej. Wydłużenie przebiegu nawet do 50 proc. (w porównaniu do opon 385/65 R 22.5 XTE 3). jest możliwe dzięki szerszemu czołu bieżnika i większej o 35 proc. ilości gumy do zużycia. Dodatkowo zastosowano w oponie szersze i masywniejsze barki, które są odporne na ścieranie podczas bocznych poślizgów

Opona ułatwia także konfigurację ciągnika z naczepą - dzięki standaryzacji osi możliwe jest zastosowanie jednego rozwiązania dla naczep konwencjonalnych oraz dla naczep przewożących zwiększony wolumen towarów. To z kolei zapewnia redukcję wydatków na części zamienne i tarcze hamulcowe.

W oponie MICHELIN X One MaxiTrailer zastosowano także jeden uniwersalny rodzaj bieżnika dostosowany do wszystkich szlaków komunikacyjnych. Eliminuje to przestoje pojazdów i ogranicza wydatki na zakup innego rodzaju opon.

Na duży potencjał opony MICHELIN X One MaxiTrailer wpływa również możliwość pogłębiania bieżnika i bieżnikowanie karkasu w unikalnej technologii MICHELIN RemiX. Technologia ta zapewnia oponie poddanej bieżnikowaniu wykonanie przebiegu porównywalnego z przebiegiem nowej opony Michelin. Technologia Remix jest jednym z czterech etapów życia opon Michelin.

Podobne wiadomości:

Michelin Pilot Sport 4 S - nowa opona o ultra wysokich osiągach

Michelin Pilot Sport 4 S - nowa opona o ultra...

Motogazeta Menu 2017-01-23

IKEA testuje paliwo LNG

IKEA testuje paliwo LNG

Ciężarówki i Autobusy 2015-06-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.