mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Michelin i MAN - liderzy inwestycji green field

Michelin i MAN - liderzy inwestycji green field

Po raz drugi redakcja The Warsaw Voice przyznała nagrody za największe inwestycje typu green field w Polsce. W ścisłej czołówce znalazły się firmy z sektora motoryzacyjnego Michelin - Polska S.A. i MAN-STAR Trucks Sp. z o.o.

Michelin i MAN - liderzy inwestycji green field

W polskiej rzeczywistości ekonomicznej przyjęło się zestawiać wszystkie inwestycje zagraniczne razem. Jednakże co innego oznacza inwestycja w formie przejęcia istniejącego zakładu, a co innego wybudowanie całkowicie nowej fabryki od podstaw. Inwestycja green field to realizacja pełnego procesu budowlanego, to transfer do Polski nowoczesnych technologii, to inwestycja w wyposażenie, to wreszcie utworzenie nowych stanowisk pracy. Z samego założenia żadna inwestycja o innym charakterze nie zapewnia tak wielu korzyści naszej gospodarce i społeczeństwu.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne spełniają istotną rolę w unowocześnianiu polskiego przemysłu. Według danych PAIiIZ, w 2004 r. do Polski napłynęło w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych 7,86 mld USD, w tym do przemysłu 3,76 mld USD. To właśnie do branży motoryzacyjnej w 2004 r. napłynęło najwięcej kapitału (9% kapitału zainwestowanego ogółem). Największych inwestycji dokonano w produkcji sprzętu transportowego (łącznie 6,7 mld USD wartości skumulowanej, co stanowi 20,7 % BIZ w przetwórstwie przemysłowym).

Magnesami przyciągającymi inwestorów zagranicznych do Polski są niskie koszty pracy, wysokie kwalifikacje siły roboczej, a także sieć 650 poddostawców, z których 200 posiada najwyższe certyfikaty jakościowe ISO/TS 16949.

Przeczytaj także:

Pierwsze 80 ha dla MANa (2005-12-01)

Nowe projekty Michelin (2005-11-15) 

 


Podobne wiadomości:

Nowe projekty Michelin

Nowe projekty Michelin

Aktualności 2005-11-15

Pierwsze 80 ha dla MANa

Pierwsze 80 ha dla MANa

Aktualności 2005-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross