mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Miej świadomość

Miej świadomość

Ponad 50 procent użytkowników międzynarodowego forum na portalu Worldtrucker stara się jeździć w sposób maksymalnie oszczędny. Tak wynika z ankiety w której wzięło udział 1300 spośród ponad 17 000 użytkowników portalu Worldtrucker

Miej świadomość
Zużycie paliwa jest zawsze ważnym problemem w kontekście ocieplenia klimatu. Jednak jego ograniczanie zapewnia duże korzyści nie tylko dla środowiska. Także firmy transportowe odnoszą wymierne korzyści finansowe - i to znaczne. Koszty paliwa w statystycznej europejskiej firmie transportowej stanowią ponad jedną trzecią kosztów całkowitych. Ekonomiczna jazda umożliwia ich zredukowanie nawet o 10 procent. A ponieważ od zużycia paliwa zależy emisja dwutlenku węgla, zyskuje również środowisko naturalne. Nastawienie kierowców do jazdy ekonomicznej i ich umiejętności w tym zakresie są więc ważne z punktu widzenia zarówno finansowego, jak i ekologicznego.

Dlatego właśnie Volvo Truck Corporation postanowiło zbadać podejście kierowców do kwestii ekonomicznej jazdy, wykorzystując swoje międzynarodowe forum http://www.worldtrucker.com/. Misją forum, uruchomionego minionej wiosny, jest lepsze poznanie zainteresowań i potrzeb kierowców. Wyniki najnowszej ankiety wskazują na dużą świadomość w kwestii oszczędzania paliwa. Na pytanie „Czy starasz się jeździć swoim samochodem ciężarowym w sposób maksymalnie oszczędny?" ponad połowa - 53 procent - respondentów odpowiedziała, że zawsze bierze pod uwagę zużycie paliwa.

Ulf Hammarberg jest menedżerem ds. ochrony środowiska w międzynarodowej firmie transportowej DHL. Jego zdaniem, wyniki ankiety odzwierciedlają wyraźny i pozytywny trend.

- Z punktu widzenia ekologii, jazda ekonomiczna jest ważnym parametrem w europejskim transporcie drogowym. DHL stoi na stanowisku, że systematyczne monitorowanie stylu jazdy i przekazywanie uwag kierowcom, jest skuteczną metodą osiągania sukcesów w ekonomicznej jeździe - wyjaśnia Hammarberg.

Spośród pozostałych kierowców, którzy wzięli udział w ankiecie, 42 procent stwierdziło, że zastanawia się nad jazda ekonomiczną jedynie od czasu do czasu, podczas, gdy pięć procent zadeklarowało, że nigdy. Oznacza to, że wciąż jest wiele do zrobienia w tej kwestii. Rezultaty szkoleń kierowców organizowane przez Volvo Truck Corporation pokazują, że każdy kierowca jest w stanie nauczyć się oszczędzać paliwo, niezależnie od posiadanego doświadczenia zawodowego. Dlatego wyzwanie polega nie na tym, aby oceniać czy ograniczenie zużycia paliwa jest możliwe, lecz na tym, by firmy transportowe wystarczająco skutecznie zachęcały kierowców do bardziej oszczędnej jazdy.

- Trzeba pracować nad zwiększaniem świadomości tego problemu, tak aby kierowcy rozumieli, że wszystko zależy od nich - mówi Andrew Low, zarządzający szkoleniami kierowców w Volvo Trucks. - Wiedza to potęga. Wszystko jest proste, jeżeli wiesz, jak to robić - dotyczy to także jazdy ekonomicznej. Dlatego naprawdę warto inwestować w szkolenia kierowców.

Volvo podejmuje szereg inicjatyw, mających na celu zwiększenie świadomości ekonomiki paliwowej. Jedną z nich jest Drivers Fuel Challenge - międzynarodowy konkurs w jeździe ekonomicznej, otwarty dla wszystkich kierowców samochodów ciężarowych. W tym roku wzięło w nim udział ponad 3500 przedstawicieli tego zawodu z całego świata. Zatem fakt, że aż połowa, wg ankiety Worldtrucker, kierowców zwraca uwagę na własny styl jazdy wcale nie dziwi Andrew Low'a.

- Jestem zbudowany, widząc takie dane czarno na białym. Wskazują one, że nasze szkolenia przyniosły zamierzony skutek. Właściciele firm transportowych i kierowcy poważnie potraktowali przekaz, że ochrona środowiska i opłacalność eksploatacji idą ze sobą w parze - konkluduje Low.

Podobne wiadomości:

KE bada niemiecką płacę minimalną dla kierowców

KE bada niemiecką płacę minimalną dla...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-21

Volvo Iron Knight - najszybsza ciężarówka na świecie

Volvo Iron Knight - najszybsza ciężarówka na...

Ciężarówki i Autobusy 2016-08-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross