mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mieszkasz w Łodzi? Uważaj na złodziei!

Mieszkasz w Łodzi? Uważaj na złodziei!

Jak pokazują policyjne statystyki, w minionym roku najbardziej narażeni na kradzieże aut byli mieszkańcy województwa łódzkiego. Na drugim biegunie znalazło się województwo podkarpackie.

Mieszkasz w Łodzi? Uważaj na złodziei!
W 2012 r. złodzieje ukradli samochody o łącznej wartości aż 521 mln zł, czyli w sumie o 12 mln zł droższe niż rok wcześniej. Wartość poniesionych przez polskich kierowców strat wzrosła w ubiegłym roku, choć liczba kradzieży spadła o nieco ponad 2 proc. Łupem złodziei padło łącznie 15.849 samochodów, a "ulubionymi" modelami przestępców były Volkswageny Golf i Passat oraz Audi A4.

Według policji na działanie złodziei najbardziej narażeni są kierowcy z województw łódzkiego i dolnośląskiego. W tych regionach zagrożonych kradzieżą jest odpowiednio 67 i 56 osób na każde 100 tys. mieszkańców. To znacznie więcej niż średnia krajowa, która wynosi 42 przestępstwa na 100 tys. mieszkańców. Najbezpieczniej mogą czuć się kierowcy z województw podkarpackiego oraz świętokrzyskiego, gdzie ten współczynnik za ubiegły rok wyniósł odpowiednio 6,4 oraz 10,4.

Statystyki nie napawają optymizmem, więc warto zawczasu pomyśleć o ochronie auta. Poniżej policyjne porady, jak chronić się przed złodziejami i jak minimalizować straty, gdy nie uda się uniknąć kradzieży.

komenda wojewódzka
wskaźnik zagrożenia kradzieżami samochodów na 100 tys. mieszkańców w 2012 roku
pomorskie
55,3
mazowieckie (bez Komendy Stołecznej Policji)
20,8
kujawsko-pomorskie
37,4
dolnośląskie56,7
świętokrzyskie
10,4
małopolskie
24,5
opolskie
37,6
zachodniopomorskie36,2
warmińsko-mazurskie
26,4
podlaskie
11,2
lubelskie
10,9
wielkopolskie
54,3
lubuskie
43,0
łódzkie 66,9
śląskie
55,9
podkarpackie
6,4


Parkowanie
Nie każdy ma dostęp do zamykanego garażu, więc niektórym kierowcom trudno uniknąć parkowania przy ulicy, z której w zeszłym roku skradziono aż 44 proc. pojazdów. Należy pamiętać, aby parkować tylko w dobrze widocznym i często uczęszczanym miejscu oraz nie zostawiać w aucie na widoku żadnych wartościowych przedmiotów. Alternatywą jest parkowanie samochodu na parkingach strzeżonych. Jednak w praktyce nie każdy kierowca stosuje się do tej zasady, ponieważ generuje to dodatkowe koszty. Miesięczny karnet parkingowy to opłata rzędu 150 zł, co w skali roku może przewyższyć sumę potrzebną na ubezpieczenie samochodu.

Dodatkowe zabezpieczenia
Z pomocą przychodzi kierowcom również technika. Tu podstawą jest autoalarm oraz immobiliser, który blokuje uruchomienie pojazdu przez niepowołane do tego osoby. Niestety taka ochrona nie zawsze jest skuteczna, bo tyle, ile jest rodzajów zabezpieczeń, tyle też sposobów na ich obejście znają złodzieje. Warto więc posiłkować się też innymi pomysłami – od mechanicznych i elektronicznych blokad skrzyni biegów, przez ukryty wyłącznik pompy paliwa. Coraz popularniejsze są też umieszczane w autach lokalizatory GPS, które pozwalają namierzyć pojazd po kradzieży. Koszt takiego urządzenia to wydatek ok. 300 zł.

A jeśli i tak ukradną, pozostaje autocasco
Wszystkie zabezpieczenia mogą oczywiście okazać się skuteczne. Nie ma na to jednak gwarancji. Kto więc pokryje straty, jeśli antykradzieżowe sposoby zawiodą? Policja w 2012 r. wykryła 25% kradzieży. W pozostałych 75% przypadkach ostatnią deską ratunku był lub mógł być ubezpieczyciel – w zależności od tego, czy właściciel pojazdu miał polisę autocasco. – Rzeczywiście, polisa AC chroni na wypadek kradzieży, ale w przeciwieństwie do OC nie jest obowiązkowa, więc kierowcy często z niej po prostu rezygnują, licząc na to, że to nie ich samochód zostanie skradziony. To myślenie jest o tyle dziwne, że AC kosztuje znacznie mniej niż roczny opłaty parkingowe – tłumaczy Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Autostrada A4 Tarnów-Rzeszów - będą nowe MOP-y

Autostrada A4 Tarnów-Rzeszów - będą nowe...

Polskie drogi 2016-02-15

Komentuj:

Euroalkomat_pl 2013-03-17

Chyba nie da się tego uniknąć,w każdym województwie jesteśmy narażeni na to,że nasz samochód może paść łupem złodziei to wręcz nieodłączny element. Dlatego lepiej pilnować auta,założyć alarm,garażować lub zostawić na parkingu strzeżonym.

~Łodzianin 2013-03-14

co się dziwić, mafia ze Zdanowską na czele u w majestacie prawa kradnie ile się da grabi biednych i daje POgatym

~antyPO 2013-03-14

z ŁODZI ej i juz wiadomo, gdzie najczęściej kradną auta

~andy 2013-03-14

w łódzkim największa mafia złodziejska to policja...w zeszłym roku dwa razy mnie okradli (wymuszenia)

~derribe1 2013-03-13

mazowieckie, wraz z komendą policji - wskaźnik 100% zagrożenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.