mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Milion Hyundaiów z czeskiej fabryki

Milion Hyundaiów z czeskiej fabryki

Nowy Hyundai i30 to milionowy samochód, który opuścił taśmę produkcyjną fabryki Hyundaia w czeskich Nosovicach. Produkcję samochodów uruchomiono tam 3 listopada 2008 roku, rozpoczynając od modelu i30 pierwszej generacji.

Milion Hyundaiów z czeskiej fabryki
Inwestycja koreańskiej firmy wyniosła 1,2 miliarda euro. Od samego początku dokładano wszelkich starań, by efektywność fabryki była jak najlepsza i już w ciągu pierwszych dwóch miesięcy od uruchomienia masowej produkcji, na rynek trafiło 15.500 aut wyprodukowanych w Europie i dla Europejczyków. W celu zaspokojenia rosnącego popytu rozpoczęto pracę na dwie zmiany, dzięki czemu w 2010 r. zdolności produkcyjne fabryki osiągnęły 200.000 egzemplarzy rocznie. Z kolei w roku 2011, ze względu na wciąż rosnące zapotrzebowanie, uruchomiono trzecią zmianę, a w 2012 r. zakłady opuściło aż 300.000 samochodów.

Roczne obroty fabryki Hyundaia w Czechach wynoszą 3,2 miliarda euro, a łączna wartość wynagrodzeń pracowników spółki jest równa 47 milionów euro. Zakłady zatrudniają bezpośrednio prawie 3.500 osób, a kolejnych 7.000 pracuje u ich dostawców.

To m.in. dzięki zakładom w Nosovicach Republika Czeska jest drugim na świecie państwem pod względem liczby samochodów wyprodukowanych na jednego mieszkańca. Jest to również jedyna fabryka samochodów wyróżniona prestiżową "Narodową nagrodą za jakość". Trzech kluczowych dostawców zlokalizowanych jest w bezpośrednim sąsiedztwie, na terenie fabryki, co pozwala na zmniejszenie ruchu drogowego o 200 ciężarówek dziennie. Piętnastu kolejnych to również firmy działające na terenie Czech. Co więcej, przeszło 60% części, które trafiają do produkowanych w Nošovicach modeli i30, pochodzi z Czech.

Czeski zakład Hyundaia produkuje obecnie modele ix20, ix35 oraz i30 nowej generacji. Każdy z nich został zaprojektowany i opracowany przez Europejskie Centrum Techniczne Hyundai w niemieckim Rüsselsheim. Auta z Nošovic mają jednak wielu odbiorców również poza Europą. Ostatnio do ich grona, jako sześćdziesiąty importer, dołączyła Australia, która sprowadza z Czech model i30.

Nošovice nie są jedyną europejską fabryką Hyundaia. Samochody tej marki, od 2011 r. wyjeżdżają również z fabryki w Turcji, którą niedawno opuścił dwustutysięczny, wyprodukowany tam i20. Obie europejskie fabryki wyprodukowały w 2012 r. łącznie 70% wszystkich aut, które trafiły do salonów w Europie.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Hyundai i30
Hyundai i30
Cena podstawowa już od: 58 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.
Hyundai ix20
Hyundai ix20
Cena podstawowa już od: 53 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: van-5dr.

Podobne wiadomości:

Hyundai Kona – nowy SUV z Korei

Hyundai Kona – nowy SUV z Korei

Aktualności 2017-05-01

Na przełomie września i października zadebiutuje zupełnie nowy Hyundai Kona. Koreański producent od kilku miesięcy pracuje intensywnie nad wersją produkcyjną, a w sieci pojawiły się już pierwsze zdjęcia modelu.

Fabryka VW we Wrześni gotowa

Fabryka VW we Wrześni gotowa

Aktualności 2016-10-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.