mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Milion Hyundaiów z czeskiej fabryki

Milion Hyundaiów z czeskiej fabryki

Nowy Hyundai i30 to milionowy samochód, który opuścił taśmę produkcyjną fabryki Hyundaia w czeskich Nosovicach. Produkcję samochodów uruchomiono tam 3 listopada 2008 roku, rozpoczynając od modelu i30 pierwszej generacji.

Milion Hyundaiów z czeskiej fabryki
Inwestycja koreańskiej firmy wyniosła 1,2 miliarda euro. Od samego początku dokładano wszelkich starań, by efektywność fabryki była jak najlepsza i już w ciągu pierwszych dwóch miesięcy od uruchomienia masowej produkcji, na rynek trafiło 15.500 aut wyprodukowanych w Europie i dla Europejczyków. W celu zaspokojenia rosnącego popytu rozpoczęto pracę na dwie zmiany, dzięki czemu w 2010 r. zdolności produkcyjne fabryki osiągnęły 200.000 egzemplarzy rocznie. Z kolei w roku 2011, ze względu na wciąż rosnące zapotrzebowanie, uruchomiono trzecią zmianę, a w 2012 r. zakłady opuściło aż 300.000 samochodów.

Roczne obroty fabryki Hyundaia w Czechach wynoszą 3,2 miliarda euro, a łączna wartość wynagrodzeń pracowników spółki jest równa 47 milionów euro. Zakłady zatrudniają bezpośrednio prawie 3.500 osób, a kolejnych 7.000 pracuje u ich dostawców.

To m.in. dzięki zakładom w Nosovicach Republika Czeska jest drugim na świecie państwem pod względem liczby samochodów wyprodukowanych na jednego mieszkańca. Jest to również jedyna fabryka samochodów wyróżniona prestiżową "Narodową nagrodą za jakość". Trzech kluczowych dostawców zlokalizowanych jest w bezpośrednim sąsiedztwie, na terenie fabryki, co pozwala na zmniejszenie ruchu drogowego o 200 ciężarówek dziennie. Piętnastu kolejnych to również firmy działające na terenie Czech. Co więcej, przeszło 60% części, które trafiają do produkowanych w Nošovicach modeli i30, pochodzi z Czech.

Czeski zakład Hyundaia produkuje obecnie modele ix20, ix35 oraz i30 nowej generacji. Każdy z nich został zaprojektowany i opracowany przez Europejskie Centrum Techniczne Hyundai w niemieckim Rüsselsheim. Auta z Nošovic mają jednak wielu odbiorców również poza Europą. Ostatnio do ich grona, jako sześćdziesiąty importer, dołączyła Australia, która sprowadza z Czech model i30.

Nošovice nie są jedyną europejską fabryką Hyundaia. Samochody tej marki, od 2011 r. wyjeżdżają również z fabryki w Turcji, którą niedawno opuścił dwustutysięczny, wyprodukowany tam i20. Obie europejskie fabryki wyprodukowały w 2012 r. łącznie 70% wszystkich aut, które trafiły do salonów w Europie.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Hyundai i30
Hyundai i30
Cena podstawowa już od: 67 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.
Hyundai ix20
Hyundai ix20
Cena podstawowa już od: 59 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: van-5dr.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Hyundai i30 N – polski cennik

Hyundai i30 N – polski cennik

Aktualności 2017-11-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.