mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Milionowa Fabia

Milionowa Fabia

Dzisiejszego dnia z taśm montażowych czeskiej fabryki Skody w Mladej Boleslaw zjechał milionowy egzemplarz Skody Fabii.

Fabia należy do najważniejszych modeli Skody. Obecnie aż 60% produkowanych modeli to właśnie Fabia w różnych wersjach nadwozia. Swoją karierę ten kompaktowy model rozpoczął 14 września 1999, kiedy to miał swoją światową premierę podczas międzynarodowej wystawy samochodowej we Frankfurcie. Już w następnym roku podczas targów paryskich pojawiła się wersja kombi Fabii, a w 2001 roku w Genewie wersja sedan. Z całkowitej liczby wyprodukowanych Fabii 622 tysiące stanowią wersje hatchback, 300 tysięcy kombi, 76 tysięcy sedany i 2 tysiące różne specjalne edycje Skody Fabii. Produkcja tego modelu przeprowadzona jest w fabryce Mlada Boleslaw w Czechach, w Solomonowo na Ukrainie oraz w bośniackim Sarajewie.

Jubileuszowym egzemplarzem, który zjechał z linii produkcyjnej o 10.00, była srebrna Skoda Fabia RS, która została zamówiona przez klienta z Wielkiej Brytanii. Wersja ta posiada silnik wysokoprężny o mocy 96 kW w połączeniu z sześciobiegową skrzynią biegów. W wyposażeniu znalazły się m.in. xenonowe światła, dwie przednie i dwie boczne poduszki powietrzne, system stabilizacji toru jazdy ESP, specjalne siedzenia sportowe oraz wiele innych optycznych elementów zarówno zewnętrznych jak i wewnątrz kabiny.

Z okazji tego wydarzenia prezes zarządu Skody Vratislaw Kulhanek powiedział: "Cieszę się bardzo, że nasza milionowa Fabia trafiła do klienta brytyjskiego, nie tylko z powodu, iż ten kraj zalicza się do naszych największych rynków. Wielka Brytania jest przykładem kraju, w którym transformacja naszej marki dokonała się najbardziej wyraźnie. W 1991 roku Skoda była marką, z której często sobie żartowano na Wyspach, dzisiaj jesteśmy już w pełni respektowani i zaliczani do największych producentów w branży samochodowej".

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!