mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mimo kryzysu jakoś się kręci

Mimo kryzysu jakoś się kręci

Branża motoryzacyjna to z całą pewnością jeden z najbardziej doświadczonych obszarów dotkniętych przez światowy kryzys gospodarczy. Narzekają zarówno producenci samochodów, podzespołów, jak i handlujący nimi. W miarę spokojnie jest za to na rynku aut używanych.

I wprawdzie segment aut nowych na naszym rynku dość długo bronił się dzielnie, o czym świadczyły choćby utrzymujące się wzrosty sprzedaży, to dopiero w listopadzie nastąpił pierwszy nieznaczny spadek popytu. Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy jest to oznaka jakiegoś większego kryzysu, którego konsekwencją będzie kolejne już w ostatnich latach załamanie sprzedaży aut nowych, czy też jest to tylko chwilowa i przejściowa sytuacja. Z pewnością odpowiedzią będą pierwsze miesiące przyszłego roku, kiedy to na rynku zadebiutuje sporo nowości, które powinny zachęcić klientów do wizyt w salonach.

Nieco inaczej wygląda za to sytuacja na rynku samochodów używanych. Wprawdzie kryzys finansowy i wynikający stąd trudniejszy dostęp do kredytów bankowych, w pewnym stopniu rzutują także na sytuację w tym sektorze rynku, jednak ze względu na niższe ceny aut z drugiej ręki jest to mniejsza uciążliwość niż w przypadku samochodów nowych. O tym, że Polacy wciąż żywo interesują się rynkiem wtórnym dobitnie świadczy także nie ustająca fala używanych pojazdów, jaka napływa do nas głównie z zachodu Europy. Bieżący rok będzie rekordowy pod tym względem, dość znacznie zostanie przekroczona granica miliona sprowadzonych aut używanych.

A sam kryzys nijak ma się do zmiany naszych gustów i zainteresowań, przynajmniej jeśli chodzi o samochody używane. Jak wynika ze statystyk serwisu GEpard, nasi rodacy wybierają spośród tych samych modeli. Największym zainteresowaniem nieprzerwanie cieszą się modele niemieckie – na czele z Volkswagenami (Passat i Golf) i Oplami (Vectra, Astra i Corsa) oraz Fordy (Focus i Mondeo).

Top 10 Serwisu GEpard – najczęściej oglądane modele samochodów używanych w listopadzie 2008

1

Volkswagen Passat

bz

2

Ford Focus

bz

3

Opel Astra

+ 1

4

Opel Vectra

+ 1

5

Audi A4

- 2

6

Opel Corsa

bz

7

Ford Mondeo

bz

8

Opel Astra II

+ 2

9

Volkswagen Golf IV

- 1

10

Renault Megane

- 1

 

Tematy w artykule: raporty

Podobne wiadomości:

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Aktualności 2016-02-04

Gusta Polaków są niezmienne

Gusta Polaków są niezmienne

Aktualności 2012-12-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando