mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mimo kryzysu jakoś się kręci

Mimo kryzysu jakoś się kręci

Branża motoryzacyjna to z całą pewnością jeden z najbardziej doświadczonych obszarów dotkniętych przez światowy kryzys gospodarczy. Narzekają zarówno producenci samochodów, podzespołów, jak i handlujący nimi. W miarę spokojnie jest za to na rynku aut używanych.

I wprawdzie segment aut nowych na naszym rynku dość długo bronił się dzielnie, o czym świadczyły choćby utrzymujące się wzrosty sprzedaży, to dopiero w listopadzie nastąpił pierwszy nieznaczny spadek popytu. Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy jest to oznaka jakiegoś większego kryzysu, którego konsekwencją będzie kolejne już w ostatnich latach załamanie sprzedaży aut nowych, czy też jest to tylko chwilowa i przejściowa sytuacja. Z pewnością odpowiedzią będą pierwsze miesiące przyszłego roku, kiedy to na rynku zadebiutuje sporo nowości, które powinny zachęcić klientów do wizyt w salonach.

Nieco inaczej wygląda za to sytuacja na rynku samochodów używanych. Wprawdzie kryzys finansowy i wynikający stąd trudniejszy dostęp do kredytów bankowych, w pewnym stopniu rzutują także na sytuację w tym sektorze rynku, jednak ze względu na niższe ceny aut z drugiej ręki jest to mniejsza uciążliwość niż w przypadku samochodów nowych. O tym, że Polacy wciąż żywo interesują się rynkiem wtórnym dobitnie świadczy także nie ustająca fala używanych pojazdów, jaka napływa do nas głównie z zachodu Europy. Bieżący rok będzie rekordowy pod tym względem, dość znacznie zostanie przekroczona granica miliona sprowadzonych aut używanych.

A sam kryzys nijak ma się do zmiany naszych gustów i zainteresowań, przynajmniej jeśli chodzi o samochody używane. Jak wynika ze statystyk serwisu GEpard, nasi rodacy wybierają spośród tych samych modeli. Największym zainteresowaniem nieprzerwanie cieszą się modele niemieckie – na czele z Volkswagenami (Passat i Golf) i Oplami (Vectra, Astra i Corsa) oraz Fordy (Focus i Mondeo).

Top 10 Serwisu GEpard – najczęściej oglądane modele samochodów używanych w listopadzie 2008

1

Volkswagen Passat

bz

2

Ford Focus

bz

3

Opel Astra

+ 1

4

Opel Vectra

+ 1

5

Audi A4

- 2

6

Opel Corsa

bz

7

Ford Mondeo

bz

8

Opel Astra II

+ 2

9

Volkswagen Golf IV

- 1

10

Renault Megane

- 1

 

Tematy w artykule: raporty

Podobne wiadomości:

Kupujemy coraz mniej diesli

Kupujemy coraz mniej diesli

Aktualności 2016-04-19

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Aktualności 2016-02-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sportowy Toyota Yaris na horyzoncie
Sportowy Toyota Yaris na horyzoncie
Japoński producent przedstawił szkic Yarisa, który jest zapowiedzią sportowej wersji tego modelu. Na rynku samochód będzie konkurentem m.in. Forda Fiesty ST.