mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mimo kryzysu nadal inwestują w Polsce

Mimo kryzysu nadal inwestują w Polsce

W latach 2007-2010 napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski był dodatni. Pomimo światowego kryzysu Polska pozostała jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla inwestycji zagranicznych i (wg UNCTAD) poprawiła swoją pozycję wśród największych krajów UE przyjmujących BIZ: z 11 miejsca w 2007 r. awansowała na 8 w 2010 r.

Mimo kryzysu nadal inwestują w Polsce
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych nie odnotowuje spadku projektów inwestycyjnych. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2011r. Agencja zamknęła już 45 inwestycji wartych ponad 1 mld euro, które stworzą blisko 9 tysięcy nowych miejsc pracy. Wartość nowych projektów już przekracza wynik osiągnięty w całym 2010 r. W ciągu ostatnich 3 lat 131 przedsiębiorców zagranicznych obsługiwanych przez PAIiIZ zdecydowało się na inwestycje warte łącznie 2,6 mld euro i zatrudnienie ponad 28 tysięcy osób. Wśród inwestorów dominowali Amerykanie, Szwedzi i Francuzi. Najpopularniejszym był sektor nowoczesnych usług i B+R, motoryzacyjny oraz maszynowy. 24,5% wartości inwestycji zamkniętych przez PAIiIZ trafiło do województwa dolnośląskiego, 14,5% na Mazowsze, a 10% do województwa wielkopolskiego. Ponad 1/3 wszystkich inwestorów ulokowała się w specjalnych strefach ekonomicznych.

Obecnie Agencja prowadzi 150 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 5,9 mld euro i deklarowanej liczbie miejsc pracy przekraczającej 45 800. Dominują inwestorzy z USA, Wielkiej Brytanii i Chin oraz sektor BPO, motoryzacyjny i maszynowy.

UNCTAD przewiduje, że przepływy BIZ na świecie powrócą do poziomu sprzed kryzysu w 2011r. Tymczasem inwestorzy szukają lokalizacji obarczonych najmniejszym ryzykiem. W czołówce takich krajów znajduje się Polska, która w najnowszym raporcie UNCTAD zajęła 6. miejsce na świecie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej.

Podobne wiadomości:

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Finanse i prawo 2015-11-04

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Największy SUV czeskiego producenta został niedawno rozbity przez organizację Euro NCAP. Model Kodiaq został nagrodzony maksymalną notą pięciu gwiazdek. To już siódmy model Skody, który otrzymał taką ocenę.