mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mimo kryzysu nadal inwestują w Polsce

Mimo kryzysu nadal inwestują w Polsce

W latach 2007-2010 napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski był dodatni. Pomimo światowego kryzysu Polska pozostała jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla inwestycji zagranicznych i (wg UNCTAD) poprawiła swoją pozycję wśród największych krajów UE przyjmujących BIZ: z 11 miejsca w 2007 r. awansowała na 8 w 2010 r.

Mimo kryzysu nadal inwestują w Polsce
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych nie odnotowuje spadku projektów inwestycyjnych. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2011r. Agencja zamknęła już 45 inwestycji wartych ponad 1 mld euro, które stworzą blisko 9 tysięcy nowych miejsc pracy. Wartość nowych projektów już przekracza wynik osiągnięty w całym 2010 r. W ciągu ostatnich 3 lat 131 przedsiębiorców zagranicznych obsługiwanych przez PAIiIZ zdecydowało się na inwestycje warte łącznie 2,6 mld euro i zatrudnienie ponad 28 tysięcy osób. Wśród inwestorów dominowali Amerykanie, Szwedzi i Francuzi. Najpopularniejszym był sektor nowoczesnych usług i B+R, motoryzacyjny oraz maszynowy. 24,5% wartości inwestycji zamkniętych przez PAIiIZ trafiło do województwa dolnośląskiego, 14,5% na Mazowsze, a 10% do województwa wielkopolskiego. Ponad 1/3 wszystkich inwestorów ulokowała się w specjalnych strefach ekonomicznych.

Obecnie Agencja prowadzi 150 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 5,9 mld euro i deklarowanej liczbie miejsc pracy przekraczającej 45 800. Dominują inwestorzy z USA, Wielkiej Brytanii i Chin oraz sektor BPO, motoryzacyjny i maszynowy.

UNCTAD przewiduje, że przepływy BIZ na świecie powrócą do poziomu sprzed kryzysu w 2011r. Tymczasem inwestorzy szukają lokalizacji obarczonych najmniejszym ryzykiem. W czołówce takich krajów znajduje się Polska, która w najnowszym raporcie UNCTAD zajęła 6. miejsce na świecie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej.

Podobne wiadomości:

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Zabytkowy samochód dobrą inwestycją

Zabytkowy samochód dobrą inwestycją

Aktualności 2015-02-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando