mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mimo kryzysu nadal inwestują w Polsce

Mimo kryzysu nadal inwestują w Polsce

W latach 2007-2010 napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski był dodatni. Pomimo światowego kryzysu Polska pozostała jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla inwestycji zagranicznych i (wg UNCTAD) poprawiła swoją pozycję wśród największych krajów UE przyjmujących BIZ: z 11 miejsca w 2007 r. awansowała na 8 w 2010 r.

Mimo kryzysu nadal inwestują w Polsce
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych nie odnotowuje spadku projektów inwestycyjnych. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2011r. Agencja zamknęła już 45 inwestycji wartych ponad 1 mld euro, które stworzą blisko 9 tysięcy nowych miejsc pracy. Wartość nowych projektów już przekracza wynik osiągnięty w całym 2010 r. W ciągu ostatnich 3 lat 131 przedsiębiorców zagranicznych obsługiwanych przez PAIiIZ zdecydowało się na inwestycje warte łącznie 2,6 mld euro i zatrudnienie ponad 28 tysięcy osób. Wśród inwestorów dominowali Amerykanie, Szwedzi i Francuzi. Najpopularniejszym był sektor nowoczesnych usług i B+R, motoryzacyjny oraz maszynowy. 24,5% wartości inwestycji zamkniętych przez PAIiIZ trafiło do województwa dolnośląskiego, 14,5% na Mazowsze, a 10% do województwa wielkopolskiego. Ponad 1/3 wszystkich inwestorów ulokowała się w specjalnych strefach ekonomicznych.

Obecnie Agencja prowadzi 150 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 5,9 mld euro i deklarowanej liczbie miejsc pracy przekraczającej 45 800. Dominują inwestorzy z USA, Wielkiej Brytanii i Chin oraz sektor BPO, motoryzacyjny i maszynowy.

UNCTAD przewiduje, że przepływy BIZ na świecie powrócą do poziomu sprzed kryzysu w 2011r. Tymczasem inwestorzy szukają lokalizacji obarczonych najmniejszym ryzykiem. W czołówce takich krajów znajduje się Polska, która w najnowszym raporcie UNCTAD zajęła 6. miejsce na świecie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej.

Podobne wiadomości:

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Finanse i prawo 2015-11-04

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.