mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mitsubishi Motors w Rajdzie Dakar 2005

Mitsubishi Motors w Rajdzie Dakar 2005

Najbliższy Rajd Dakar rozpocznie się już pierwszego dnia nowego roku w Barcelonie, a zakończy 16 stycznia w stolicy Senegalu.

Mitsubishi Motors w Rajdzie Dakar 2005

Zespół Mitsubishi Motors wystartuje w tej imprezie na zmodyfikowanych modelach Pajero Evolution. Mitsubishi Pajero Evolution został zbudowany w oparciu o regulacje dotyczące samochodów klasy Super Production, jakie weszły w życie w 2002 r. Pojazdy w tej kategorii mają limitowaną do 2 metrów maksymalną szerokość konstrukcji, a skok zawieszenia nie może być większy niż 250 mm. Już poprzednia wersja - MPR10 stosowała się do tych zaleceń w 100 procentach, a w zmodyfikowanej MPR11 wprowadzono kilka innowacji oraz zmian konstrukcji, będących wynikiem letnich testów i prób przeprowadzanych w Maroku.

Jedną z głównych modyfikacji Pajero Evolution, jest udane przejście od 3,5 litrowego silnika V6 do jednostki 4,0 V6 zgodnie z regulaminem zawodów FIA cross-country. Nowy silnik został zbudowany w całości w Japonii, a swój chrzest bojowy przeszedł podczas dwutygodniowych testów w Maroku.

Przyspieszenie auta i moment obrotowy zostały w tej jednostce wyraźnie podniesione, przy czym moc utrzymano na tym samym poziomie, jaki był w MPR10. Konstruktorzy postanowili także obniżyć miejsce mocowania silnika Pajero Evolution. Obecnie znajduje się on o 100 mm niżej niż w poprzedniej wersji, a także został przesunięty o 300 mm w tył auta tak,  by obniżyć jego środek ciężkości oraz poprawić rozdział mas. MMSP pozostało przy współpracującej z silnikiem sekwencyjnej, sześciostopniowej skrzyni biegów.

Zmiany objęły także układ zawieszenia. MMSP nadal korzysta z hamulców Brembo, bez zmian pozostawiono 500 litrowy zbiornik paliwa, ale zgodnie z nowymi regulacjami FIA, minimalną masę pojazdu zwiększono z 1750 kg do 1820 kg. Zwiększono wytrzymałość klatki bezpieczeństwa. Wzmocniono ją szczególnie w okolicach przedniej szyby i przy dachu.

Na trasę rajdu wyruszy pięć ekip fabrycznych Mitsubishi, cztery na nowych Pajero Evolution, a jedna na Mitsubishi L-200 pickup. Z kolei w ramach zespołu Mitsubishi Ralliart, który zajmuje się współpracą na polu sportowym z prywatnymi klientami,  pojedzie 9 załóg, w tym Krzysztof Hołowczyc. Hołowczyc wystartuje po raz pierwszy w tym najtrudniejszym rajdzie, poprowadzi Mitsubishi Pajero o krótkim rozstawie osi i napędzane silnikiem benzynowym.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!