mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mitsubishi już bez DaimlerChrysler

Mitsubishi już bez DaimlerChrysler

DaimlerChrysler zgodził się na odsprzedanie ostatnich 12,4% akcji posiadanych w koncernie Mitsubishi Motors. Obie firmy będą jednak dalej współpracować przy różnych projektach.

Mitsubishi już bez DaimlerChrysler

Redukcja liczby posiadanych udziałów w piątej pod względem wielkości japońskiej firmie motoryzacyjnej rozpoczęła się już przed kilkoma laty. Jeszcze w 2000 roku DaimlerChrysler był 37-procentowym akcjonariuszem, jednak m.in. w następstwie odmowy w 2004 roku dokapitalizowania przynoszącej straty japońskiej firmie udział ten spadł do nieco ponad 12%. Nabywcą pakietu akcji będzie bank inwestycyjny Goldman Sachs, który posiadając łącznie 13,45% udziałów stanie się największym udziałowcem w spółce Mitsubishi Motors.

Sfinalizowanie procesu sprzedaży akcji planowane jest na koniec listopada. 500 mln euro, które ma otrzymać za akcje DaimlerChrysler, znacząco poprawią tegoroczny wynik finansowy firmy.

Sprzedaż wszystkich posiadanych akcji nie oznacza jednak zakończenia współpracy obu firm. Wciąż, także przy współudziale koncernu Hyundai, prowadzone będą prace nad nową generacją silników benzynowych tzw. World Engine oraz przy produkcji modeli Mitsubishi Colt i smart forfour. Dodatkowo Japończycy będą dostarczać silniki do smarta fortwo.

Czytaj także:
Ruszył program World Engine 2005-10-06

World Engine: nowa gama silników benzynowych 2004-12-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.