mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mitsubishi out!

Mitsubishi out!

Mitsubishi Motors Corp. zawiesiło starty w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata (WRC). To już czwarty po Citroenie, Peugeot i Skodzie zespół fabryczny, który wycofał się z udziału w elitarnym, rajdowym czempionacie.

Mitsubishi out!

Przyczyna rezygnacji Mitsubishi ze startów w przyszłym sezonie WRC jest jasna i banalna. Pieniądze, a raczej ich brak. Japoński zespół po zainwestowaniu sporych środków finansowych w rozwój Lancera WRC nie uzyskał nawet zbliżonych wyników do tych jakie niegdyś osiągał na odcinkach specjalnych (4-krotny tytuł MŚ kierowców w latach 1996-1999 oraz tytuł MŚ wśród producentów w roku 1998). To zmusiło szefów MMC (Mitsubishi Motors Corporation) do cięć budżetu.

Teraz Japończycy chcą zawiesić swój udział w WRC i wprowadzić plan rewitalizacji, który pozwoliłby pojawić im się ponownie na rajdowych trasach w 2008 roku. Wycofanie z WRC nie oznacza przerwania przygotowań do startu w zbliżającym się rajdzie Dakar. Mitsubishi zapewnia, że weźmie udział w pustynnym klasyku.

Kilka dni temu podobną decyzję ogłosił fabryczny team Skody. Czesi również zrezygnowali z udziału w serialu WRC w 2006 roku, jednak najprawdopodobniej Fabie WRC nie znikną z odcinków. Skoda jest bowiem zainteresowana wypuszczeniem zespołu prywatnego, gdzie większa część kosztów nie będzie pokrywana przez markę ale głównie z kieszeni sponsorów, w tym przypadku firmy Red Bull. Być może podobne rozwiązanie zastosuje także Mitsubishi.

Tak więc w przyszłym roku do walki o prymat rajdowych czempionów staną tylko dwa fabryczne zespoły: Ford i Subaru. Przypomnijmy, że wcześniej z rywalizacji postanowiły wycofać się dwie drużyny koncernu PSA: Citroen i Peugeot, jednak w przypadku tej pierwszej pauza nie jest zbyt długa. Citroen powróci do walki za rok z nową rajdówką – Citroenem C4 WRC.

RSMŚ czeka kilka „chudych lat”. Ile? Tyle ile będzie potrzeba na zgromadzenie co najmniej tak licznej grupy reprezentantów zespołów fabrycznych jak chociażby w tym roku. Gęściej w rajdowym cyrku powinno zrobić się w 2008 roku. Planowany jest powrót wspomnianego teamu Mitsubishi, być może Skody i koreańskiego Hyundaia.

Do tego czasu rajdy mogą stracić na oglądalności. Uboga lista sprawi, że w walce o tytuł rajdowego mistrza świata nie zobaczymy większości znakomitych kierowców, którzy mogą mieć mało czasu na dopięcie budżetu na pełen cykl WRC. Niewielką (choć zawsze) rekompensatą będzie dość liczny udział kierowców prywatnych.

Czytaj także:

Tylko trzy 'fabryki' w MŚ 2006! 2005-12-08

Nowy Focus WRC: Kandydat na mistrza? 2005-12-01


Podobne wiadomości:

Nowy Focus WRC: Kandydat na mistrza?

Nowy Focus WRC: Kandydat na mistrza?

Aktualności 2005-12-01

Tylko trzy 'fabryki' w MŚ 2006 !

Tylko trzy 'fabryki' w MŚ 2006 !

Aktualności 2005-12-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.