mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Młodzi kierowcy nie napiją się

Młodzi kierowcy nie napiją się

Już jutro, 1 sierpnia, na terenie Niemiec zaczynają obowiązywać zmienione, znacznie zaostrzone przepisy dotyczące liczby promili alkoholu, jaką młodzi kierowcy mogą mieć we krwi

Propozycje zaostrzenia dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi u młodych kierowców do Bundestagu (niemiecki sejm) trafiły w połowie lutego br. Zgodność w tym temacie wszystkich opcji politycznych sprawiła, iż już na początku lipca zmiany te zatwierdził niemiecki senat (Bundesrat).

W międzyczasie w projekcie zaszła jedna istotna zmiana. Początkowo całkowity zakaz spożywania alkoholu miał dotyczyć wszystkich nowo upieczonych kierowców przez okres dwóch lat. Zdecydowano się jednak dodać do tego drugie obostrzenie, zgodnie z którym granicy zero promili alkoholu we krwi nie mogą przekroczyć wszyscy kierowcy, którzy nie ukończyli 21 roku życia. Najbardziej dotknie to najmłodszych kierowców, którzy zdadzą egzamin już w wieku 17 lat. Okres próbny bez grama alkoholu w ich przypadku potrwa bowiem aż cztery lata.

Zmiany w ustawodawstwie spowodowane były bardzo niepokojącymi statystykami, zgodnie z którymi alkohol jest najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie wśród młodocianych kierowców. Według pomysłodawców tych zmian, młodzi i niedoświadczeni kierowców i tak już stwarzają podwyższone zagrożenie na drodze. Dodatkowo alkohol znacznie potęguje ryzyko spowodowania wypadków drogowych.

Prawo przewiduje dość surowe kary dla tych kierowców, którzy nie dostosują się do nowych przepisów. Od mandatu karnego (nawet do tysiąca euro), aż po konieczność ponownego zaliczenia kursu na prawo jazdy. Na kolejne dwa lata zostanie także wydłużony okres, w którym nie będzie można prowadzić alkoholu po spożyciu alkoholu.

Przypomnijmy, że obecnie w Niemczech zgodnie z obowiązującymi przepisami dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi u kierowców wynosi 0,5 promila.

Czytaj także:
Co kraj, to obyczaj...

Tematy w artykule: pijani kierowcy

Podobne wiadomości:

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

Aktualności 2015-07-11

Polskie drogi bezpieczniejsze po zmianie przepisów

Polskie drogi bezpieczniejsze po zmianie...

Aktualności 2015-06-05

Komentuj:

~do grz 2007-08-02

a to ze jak pojedziesz do niemiec, i nie bedziesz mial 21 lat i sie napijesz jedno male piwko to ci zabiora prawko albo zabecalujesz kilkaset euro

~Zyga 2007-08-01

Taki zakaz u młodych kierowców powoduje wyrobienie określonych nawyków. Po czterech latach "drogowej abstynencji" u większości z nich nawyk przejdzie w codzienność. Chciałbym żeby takie prawo obowiązywało także u nas.

~grz 2007-07-31

a co mnie obchodzą niemcy

~maxam 2007-07-31

Bardzo dobry pomysl.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.