mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mniej Astry i Vectry

Mniej Astry i Vectry

Coraz większa konkurencja wśród modeli klasy średniej oraz wprowadzenie do sprzedaży kolejnej generacji Corsy to główne przesłanki za ograniczeniem w przyszłym roku produkcji Astry oraz Vectry.

Mniej Astry i Vectry

Jak poinformował Carl-Peter Forster, szef General Motors Europe, w przyszłym roku wciąż jeszcze największy koncern motoryzacyjny planuje ograniczenie produkcji dwóch spośród trzech najważniejszych modeli na rynku europejskim.

Produkcja kompaktowej Astry oraz bazującej na niej Zafiry w 2007 roku zostanie ograniczona z 750 do 690 tys. egzemplarzy, przy zdolności produkcyjnej obu modeli wynoszącej nawet 900 tys. sztuk. Wprawdzie rzecznik Opla nie chciał potwierdzić tych informacji, to jednak zastrzegł, iż produkcja Zafiry będzie odbywać się zgodnie z planem.

W przypadku Vectry produkcja ma zostać zmniejszona ze 144 tys. aut do 127 tys., a przy najbardziej pesymistycznym scenariuszu nawet do 110 tys. Zdolność produkcyjna tego modelu wynosi obecnie nawet 280 tys. pojazdów.

Przyczyny takiego stanu rzeczy można dopatrywać się w coraz bardziej konkurencyjnym segmencie aut klasy średniej. Ponadto, zarówno Opel Astra, jak i Vectra wchodzą w kolejną fazę swojego cyklu modelowego, a to jak wiadomo nie sprzyja zwiększeniu sprzedaży. Kolejna generacja Astry pojawi się na rynku pod koniec 2009 roku, podczas gdy jej największy rywal, VW Golf, w nowej generacji zadebiutje w połowie 2008 r. Następca Vectry pojawi się rok wcześniej niż nowa Astra, choć w tym przypadku lokalny rywal, nowy Passat, zadebiutuje co najmniej dwa lata później.

Spory wpływ na słabszą sprzedaż Astry z pewnością ma pojawienie się czwartej generacji Corsy. Ponieważ znacznie ona urosła, bardziej niż poprzednio zabierze klientów swojej większej kuzynce. Dyrektor produkcji GM Europe, Eric Stevens, zapowiedział, iż w 2007 r. wyprodukowanych zostanie 375 tys. egzemplarzy Corsy - 190 tys. w Saragossie i 185 tys. w Eisenach.

Mniejsza produkcja, to oczywiście zwolnienia, a nawet groźba zamknięcia fabryk. Choć to tylko spekulacje, to teoretycznie GM może zamknąć nawet dwie spośród pięciu fabryk (Bochum, Antwerpia, Ellesmere Port, Trollhaettan orz Gliwice), w których wytwarzane są Astra oraz Vectra.

Czytaj także:
Astra III po zmianach (2006-11-17)

Polska Astra tuż przed premierą (2006-10-19)

Zamiast Vectry będzie Insignia (2006-08-01)

Zobacz więcej o samochodach marki

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Opel Astra
Opel Astra
Cena podstawowa już od: 60 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-3dr. kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Opel Crossland X – znamy polskie ceny

Opel Crossland X – znamy polskie ceny

Aktualności 2017-03-20

Opel Adam Black Jack - polskie ceny

Opel Adam Black Jack - polskie ceny

Aktualności 2017-07-05

Komentuj:

~czacza 2006-11-22

tak to jest jak sie produkuje podobne rozmiarowo auta i mamy wowczas do czybnienia z typowym kanibalizmem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando