mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mniej Opli, ale większa sprzedaż

Mniej Opli, ale większa sprzedaż

Poziom ubiegłorocznej produkcji gliwickiego zakładu Opla, należącego do General Motors, był o 8,3 procent niższy niż w rekordowym 2007 roku. Z drugiej jednak strony koncern zanotował w Polsce wzrost sprzedaży swoich marek.

Mniej Opli, ale większa sprzedaż
Wojciech Osoś z biura prasowego General Motors Poland przedstawił dane podsumowujące 2008 rok. W minionym roku z taśm gliwickiego zakładu zjechały 171 644 samochody, wobec 187 265 rok wcześniej (spadek o 8,3 procent). Najwięcej wyprodukowano modelu zafira (108 509), znacznie mniej astry III sedan (33 329) oraz astry clasic II (29 806). Osoś ocenił, że na ubiegłoroczny wynik produkcyjny gliwickiej fabryki Opla należy patrzeć w kontekście głębokiego kryzysu na europejskim rynku samochodów, jaki uwidocznił się w czwartym kwartale 2008 roku (na eksport trafia prawie 95 procent samochodów z fabryki w Gliwicach).

Do jesieni gliwicki zakład znacząco nie odczuwał spadku popytu. Do końca października, mimo przerwy produkcyjnej, jego produkcja była o 4,5 procent większa, niż w tym samym czasie w 2007 roku. Na ostateczną wielkość produkcji złożyło się zatem zarówno bardzo dobre pierwsze półrocze, jak i załamanie, jakie nastąpiło pod koniec 2008 roku.

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym jest nadal niepewna, więc trudno prognozować tegoroczną produkcję. GM monitoruje rynek i będzie dostosowywać wielkość produkcji do jego potrzeb. Firma liczy na stopniowy wzrost optymizmu klientów w Europie Zachodniej.

GM Poland jest natomiast zadowolony z ubiegłorocznych wyników sprzedaży swoich aut w Polsce. W sumie sprzedaż modeli trzech marek: Opel, Chevrolet i Saab wyniosła 37 808, o 2 903 więcej niż rok wcześniej (wzrost o 8,3 procent). Sprzedano 31 307 Opli (wzrost o 7,2 procent), 5 899 Chevroletów (wzrost o 13 procent) i 602 Saaby (wzrost o 23 procent).

W tym tygodniu po przerwie świąteczno-noworocznej wznowiona zostanie produkcja w gliwickim zakładzie. Od października 2008 roku przerw produkcyjnych było już kilka. Na razie nie są planowane kolejne, jednak fabryka nadal będzie pracować na dwie zmiany, a nie jak do grudnia ubiegłego roku na trzy.

Obecnie w gliwickiej fabryce produkowane są modele: astra III sedan, astra II classic i zafira. Kontynuowane są także przygotowania do uruchomienia pod koniec tego roku produkcji astry czwartej generacji.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Opel
Tematy w artykule: Opel produkcja samochodow polska motoryzacja slaskie

Podobne wiadomości:

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Opel Adam i odpadający dach

Opel Adam i odpadający dach

Aktualności 2017-07-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando