mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mniej biurokracji, więcej oszczędności

Mniej biurokracji, więcej oszczędności

Minister Gospodarki Waldemar Pawlak zapowiada stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Kolejnym krokiem w realizacji misji resortu ma druga ustawa deregulacyjna. - Systematycznie porządkujemy i upraszczamy system prawa gospodarczego. Przyjęliśmy dzisiaj projekt, który dzięki likwidacji wielu obowiązków informacyjnych, zmniejszy wydatki firm o ok. 1 miliard złotych. rocznie - powiedział minister gospodarki.

Mniej biurokracji, więcej oszczędności
14 lipca 2011 r. rząd przyjął projekt ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców. Projekt ustawy o redukcji niektórych obowiązków informacyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadza m.in:

  • umożliwienie reprezentatywnym organizacjom pracodawców i związkom zawodowym występowania do ministra finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych
  • wykorzystywanie zaległego urlopu do 31 lipca następnego roku
  • niewliczanie zobowiązań z tytułu partnerstwa publiczno-prywatnego do długu publicznego, w przypadku, gdy większość ryzyka będzie po stronie partnera prywatnego. 
  • likwidacja Monitora Polskiego B, w konsekwencji czego przedsiębiorcy zwolnieni zostaną z kosztownego obowiązku publikacji sprawozdania finansowego w tym dzienniku (w skali roku to koszt ok. 100 mln zł). Zmiany umożliwią obniżenie kosztów administracyjnych ponoszonych przez przedsiębiorców. 
  • skrócenie przechowywania – z 10 do 5 lat – kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych. Skrócenie tego okresu pozwoli na zmniejszenie kosztów administracyjnych związanych z obowiązkiem przechowywania dokumentów rozliczeniowych.
  • skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS. Dzięki tej propozycji przedsiębiorcy i inni płatnicy będą mogli w krótszym okresie otrzymać zwrot nadpłaconych składek. 
  • zmniejszenie częstotliwości przekazywania ubezpieczonemu informacji o zapłaconych składkach do ZUS i NFZ z imiennych raportów miesięcznych. Informacje te będą przekazywane raz na rok lub na żądanie płatnika częściej.  
  • wydłużenie terminu na składanie deklaracji na podatek od nieruchomości z 15 stycznia do 31 stycznia danego roku
  • zniesienie obowiązku uzyskiwania opinii rzeczoznawcy w kwestii spełniania przepisów BHP przez projekty budowlane
Tematy w artykule: gospodarka koniunktura gospodarcza

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

PAIiIZ: 34 projekty inwestycyjne motobranży

PAIiIZ: 34 projekty inwestycyjne motobranży

Aktualności 2014-03-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.