mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mniej, choć więcej

Mniej, choć więcej

Mimo iż w lutym sprowadzono do kraju mniej używanych pojazdów niż w styczniu, to jednak łączny wynik po dwóch pierwszych miesiącach tego roku jest zdecydowanie wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Mniej, choć więcej

W lutym do Polski trafiło 66.247 aut używanych (64.547 z UE) i choć jest to mniej o ponad 4 tys. niż miesiąc wcześniej (70.462), to jednak skumulowany wynik po dwóch pierwszych miesiącach tego roku jest aż o 78,6% wyższy niż przed rokiem. Wówczas to nasi rodacy przywieźli z zagranicy tylko 76.564 samochody, a w tym wynik ten wynosi już 136.709 aut.

Za taki stan rzeczy, tj. tak dużą różnicę w tym i zeszłym roku, odpowiadają trzy główne czynniki. Po pierwsze zima, a właściwie jej brak. Przed rokiem duże mrozy i spore opady śniegu odstraszały skutecznie kierowców przed wyprawami w poszukiwaniu używanych aut. W tym, wiosenna niemal aura sprzyjała takim wyjazdom. Z początkiem zeszłego roku wprowadzono tzw. opłatę recyklingową w wysokości 500 zł, która dość znacznie podwyższyła koszty sprowadzenia samochodu. I wreszcie obowiązujące od grudnia 2006 r. zmiany w sposobie naliczania podatku akcyzowego, którego stawka uzależniona jest tylko od pojemności silnika, a nie od wieku auta.

Wraz ze wzrostem liczby sprowadzonych aut, wzrosły także wyraźnie wpływy do budżetu państwa z tytułu akcyzy. W lutym wyniosły one 89,8 mln złotych, a od początku roku już 158,8 mln zł. W zeszłym roku, w tym samym okresie, dochody państwa wynosiły zaledwie 89,6 mln zł.

Czytaj także:
Opłata za wydanie karty pojazdu do zwrotu? (2007-03-12)

Wciąż sprowadzamy używane (2007-02-12)

Akcyza do zwrotu! (2007-01-18)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Abrera czy Teide? Oto nazwy dla nowego Seata
Abrera czy Teide? Oto nazwy dla nowego Seata
Seat ogłosił konkurs na nową nazwę dla największego SUV-a w gamie. Wpłynęło ponad 10 tys. zgłoszeń, a jury wybrało kilka finałowych propozycji, z których zostanie wyłoniona nazwa modelu.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech