mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mniej, choć więcej

Mniej, choć więcej

Mimo iż w lutym sprowadzono do kraju mniej używanych pojazdów niż w styczniu, to jednak łączny wynik po dwóch pierwszych miesiącach tego roku jest zdecydowanie wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Mniej, choć więcej

W lutym do Polski trafiło 66.247 aut używanych (64.547 z UE) i choć jest to mniej o ponad 4 tys. niż miesiąc wcześniej (70.462), to jednak skumulowany wynik po dwóch pierwszych miesiącach tego roku jest aż o 78,6% wyższy niż przed rokiem. Wówczas to nasi rodacy przywieźli z zagranicy tylko 76.564 samochody, a w tym wynik ten wynosi już 136.709 aut.

Za taki stan rzeczy, tj. tak dużą różnicę w tym i zeszłym roku, odpowiadają trzy główne czynniki. Po pierwsze zima, a właściwie jej brak. Przed rokiem duże mrozy i spore opady śniegu odstraszały skutecznie kierowców przed wyprawami w poszukiwaniu używanych aut. W tym, wiosenna niemal aura sprzyjała takim wyjazdom. Z początkiem zeszłego roku wprowadzono tzw. opłatę recyklingową w wysokości 500 zł, która dość znacznie podwyższyła koszty sprowadzenia samochodu. I wreszcie obowiązujące od grudnia 2006 r. zmiany w sposobie naliczania podatku akcyzowego, którego stawka uzależniona jest tylko od pojemności silnika, a nie od wieku auta.

Wraz ze wzrostem liczby sprowadzonych aut, wzrosły także wyraźnie wpływy do budżetu państwa z tytułu akcyzy. W lutym wyniosły one 89,8 mln złotych, a od początku roku już 158,8 mln zł. W zeszłym roku, w tym samym okresie, dochody państwa wynosiły zaledwie 89,6 mln zł.

Czytaj także:
Opłata za wydanie karty pojazdu do zwrotu? (2007-03-12)

Wciąż sprowadzamy używane (2007-02-12)

Akcyza do zwrotu! (2007-01-18)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.